کد خبر: 318935 A

ابوالفتح در گفت‌وگو با ایلنا مطرح کرد:

ایلنا: زمانی که کمک‌های غربی‌ها به ارتش آزاد و تروریست‌ها و معارضان به اصطلاح لیبرال نتیجه‌ای نداد، انتقادها به اوباما هم افزایش پیدا کرد و نتیجتاً آمریکا به این نتیجه رسید که باید در سوریه ورود کرده و اقدام نظامی صورت دهد.

«امیرعلی ابوالفتح» کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به سخنان اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر عدم ورود نیروهای ایالات متحده در خطوط مقدم درگیری‌های سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: تصمیمی که اوباما برای اعزام نیرو به سوریه اتخاذ کرده است، یک رویداد غیر منتظره نبوده و نخواهد بود. چراکه آمریکا بعد از چند ماه از شروع بحران سوریه در این کشور حضور داشت و به اشکال مختلف برای کمک به سرنگونی نظام بشار اسد دست به اقدام‌های متفاوتی زد.

وی در این خصوص اضافه کرد: کمک‌های غربی‌ها به انواع و اقسام گروه‌های معارض و از طرق مختلف ارسال و ارائه شده است. به عنوان مثال کمک‌های تسلیحاتی، مالی و آموزشی به معارضان سوری و به طور مشخص ارتش آزاد که در ترکیه و اردن صورت گرفته بود، یکی از این موارد است.

این تحلیلگر مسائل آمریکا در تشریح دلیل تعلل غربی‌ها برای ورود به سوریه گفت: تا زمانی که روسیه وارد زمین سوریه و موضوع پرونده سوریه نشده بود، آمریکایی‌ها محافظه‌کاری و چارچوب خاصی برای ورود و حضور فیزیکی به سوریه برای خود قائل بودند که به دلیل تجربه و سابقه‌ای که در جنگ عراق داشتند، تمایلی برای ورود به به سوریه نشان نمی‌دادند. به گونه‌ای که ورود آنها به سوریه می‌توانست مشکلات عدیده‌ای را به وجود بیاورد و حتی زمانی که بحث اعطای جایزه نوبل به اوباما مطرح شد، این محافظه‌کاری و قدم برداشتن محتاطانه بیش از پیش نمایان شد.

وی افزود: بعد از اقدام‌های روسیه علیه تروریست‌ها در سوریه و پس از انتشار تصاویر عملیات‌های نیروی هوایی روس‌ها در سوریه، انتقاد علیه اوباما در داخل واشنگتن افزایش یافت و مواضع منتقدان وی بر این پایه بود که اگر آمریکا ابتکار عمل را به دست نگیرد، مشکلاتی برای منافع و خصوصاً حیثیت و پرستیژ بین‌المللی این کشور به وجود خواهد آمد. ضمن اینکه کمک‌های ایران و حزب‌الله لبنان هم توانست فتوحاتی برای ارتش سوریه به وجود آورد که این موضوع هم دلیل دیگری برای نگرانی غربی‌ها محسوب می‌شود.

نکته‌ای که ذکر آن مهم به نظر می‌رسد، این است که آمریکا با حمایت از ارتش آزاد چیزی را نصیب خود نکرده است و تا جایی هم به این واقعیت دست پیدا کرده‌اند و نهایتاً پس از آنکه متوجه شده‌اند حمایت از این گروه به اصطلاح لیبرال نمی‌تواند راه به جایی باز کند، نهایتاً تصمیم به ورود در سوریه گرفتند که اخبار حاکی از اعزام ۵۰ نیروی ویژه ارتش آمریکا به سوریه است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تجربه ثابت کرده است که بحث مستشاری نظامی در ورود و خصوصاً پس از ورود به کشور هدف، هزینه‌های زیادی را بر جای خواهد گذاشت. به نحوی که تامین جانی و هزینه مالی ۵۰ نیروی مذکور در سوریه می‌تواند موجب این شود تا پای آمریکا به زمین سوریه باز شود که این موضوع بی‌شک به حضور نظامی آمریکا در سوریه و خصوصاً منطقه کمک خواهد کرد.  

سوریه دستور اوباما مبنی بر حضور نظامی در سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر