کد خبر: 319629 A

وزیر دفاع انگلیس:

ایلنا: وزیر دفاع انگلیس گفته اگر داعش مسئول سقوط هواپیمای مسافربری روسی در صحرای سینا باشد، مشارکت انگلیس در عملیات هوایی در سوریه موجه خواهد بود و لزوم چنین مشارکتی افزایش می‌یابد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس، با بیان این‌که احتمال سقوط هواپیمای روسی در نتیجه انفجار بمب بیش از سقوط در نتیجه عوامل دیگر است، گفت که خودداری انگلیس از حمله هوایی به مواضع داعش در سوریه آن هم در حالی که هواپیماهای نظامی آمریکایی و فرانسوی در چنین ماموریتی شرکت دارند، «توجیه‌ناپذیر است».

شنبه گذشته، یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به یک شرکت روسی که از شرم‌الشیخ در مصر عازم بازگشت به سن‌پترزبورگ در روسیه بود، در صحرای سینا سقوط کرد و تمام ۲۲۴ سرنشین آن کشته شدند. گروه‌های وابسته به داعش ادعا کرده‌اند که این هواپیما را به تلافی عملیات نظامی روسیه در سوریه منفجر کرده‌اند.

وزیر دفاع انگلیس گفته است که این کشور برای «امن نگاه داشتن خیابان‌های خود در برابر اقدام‌های تروریستی» به متحدان خارجی متکی است در حالی که ائتلاف بین‌المللی در مبارزه علیه افراطیون خواستار آن است که هواپیماهای جنگی انگلیس در عملیات سوریه به آنها بپیوندند.

فالون در عین حال تاکید کرد که هنوز کشورش اطمینان کامل ندارد که داعش در سقوط هواپیمای روسی دست داشته اما افزود: «همان‌طور که در تونس و سوریه دیده‌ایم، این گروه خطری برای همه محسوب می‌شود.»

در ماه ژوئن سال جاری، افراد مسلح به جهانگردان در یک منطقه ساحلی تونس حمله کرده و چندین نفر را که اکثر آنها انگلیسی بودند، به قتل رساندند.

مایکل فالون سقوط هواپیمای روسیه در مصر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر