کد خبر: 325003 A

سفیر پیشین ایران در نروژ در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: چیزی حدود ۶۰ درصد سرمایه‌گذاری در بریتانیا مربوط به اتحادیه اروپا است و همین موضوع باعث می‌شود تا اگر بریتانیا قصد خروج از اتحادیه را داشت، کشورهایی مانند آلمان بتوانند با اقدامی مانع سرمایه‌گذاری در انگلستان شوند تا علاوه بر کاهش رشد اقصادی، هجمه‌ای در راستای تضعیف چهره دولت انگلیس هم شکل بگیرد.

«عبدالرضا فرجی راد» استاد ژئو پلیتیک و سفیر سابق ایران در نروژ با اشاره به تصمیم و درخواست بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: خروج از اتحادیه اروپا به این سادگی صورت نخواهد گرفت. هر زمانی که محافظه‌کاران در بریتانیا روی کار آمدند، موضوع خروج از اتحادیه مطرح شد و زمانی هم که حزب کارگر روی کار می‌آید، آتش این مساله تا حدود زیادی فروکش می کند. در حالت فعلی هم محافظه‌کاران و دیوید کامرون بر سر کار بوده و به دنبال گرفتن امتیازات بیشتری از اتحادیه اروپا هستند.

وی افزود: مهمترین مشکلی که بریتانیا در حالت فعلی با آن مواجه خواهد بود، این است که بریتانیا یک زمانی به عنوان یک قدرت جهانی محسوب می‌شد که البته زمان زیادی از این ماجرا نمی‌گذرد. باید گفت که هم اکنون پس از آمریکا، دومین کشوری که در مداخلات ورود می‌کند، انگلیس است. به گونه‌ای که در عراق و افغانستان هم حضور پررنگی داشت. قدرت گرفتن آلمان و افزایش توان اقتصادی این کشور باعث شده تا انگلیس بفهمد که نمی‌تواند در این حوزه با آلمان مقابله کند. لذا سهم‌خواهی و درخواست امتیازات بیشتر از اتحادیه اروپا باعث شده تا بریتانیا مطالبات خود را مانند یک کشور اول قاره سبز مطرح کند.

اگر زمان بگذرد و انگلستان نتواند امتیازات مورد نظر خود را از اتحادیه بگیرد، در کمتر از یک دهه لندن زیر سایه برلین خواهد رفت. اگر بتواند امتیازات مورد نظر را از اتحادیه دریافت کند، بدون شک در اتحادیه اروپا باقی خواهد ماند. یادمان باشد که نهایتاً مردم انگلیس هستند که به ماندن یا نماندن در اتحادیه رای می دهند و حتی معلوم نیست در دور بعدی انتخابات چه کسی زمام امور را در دست می‌گیرد. به طوری که جرمی کوربین که با یک سر و صدا خاصی پا به پارلمان گذاشت، موافق ماندن در اتحادیه اروپاست که این خود یک چالش بزرگ برای بریتانیا محسوب می‌شود.

سفیر اسبق ایران در مجارستان با بیان اینکه سهم قابل توجهی از سرمایه‌گذاری در بریتایا به اتحادیه اروپا تعلق دارد، اظهار کرد: چیزی حدود ۶۰ درصد سرمایه‌گذاری در بریتانیا مربوط به اتحادیه اروپا است و همین موضوع باعث می‌شود تا اگر بریتانیا قصد خروج از اتحادیه را داشت، کشورهایی مانند آلمان بتوانند با اقدامی مانع سرمایه‌گذاری در انگلستان شوند تا علاوه بر کاهش رشد اقصادی، هجمه‌ای در راستای تضعیف چهره دولت حاکم بر انگلیس هم شکل بگیرد. لذا بریتانیا دست به عملی نمی‌زند که چهره حزب محافظه‌کار در درون تخریب شود چراکه آنها به انتخابات سالیان آتی خود امیدوار هستند و نمی خواهند رای خود را از هم اکنون به هدر بدهند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا خروج انگلستان از اتحادیه اروپا می‌تواند باعث خیزش ایرلند واسکاتلند شود، گفت: این موضوع بیشتر مربوط به انگلستان خواهد بود. به نحوی باید گفت آن قدرتی که بریتانیا را می‌سازد، انگلستان و دولت حاکم بر لندن خواهد بود. نهایتاً نمی‌توانیم این فرضیه را که بریتانیا از اتحایه خروج کند را کاملاً درست و تایید شده بدانیم چراکه این کشور آمادگی ندارد تا سرمایه گذاری‌های کشورهای اتحادیه را از خود جدا شده، بشمارد و به دلیل منابع محدودی که در اختیار دارد به نظر نمی‌رسد که به این راحتی از اتحادیه خروج کند.      

آلمان اتحادیه اروپا بریتانیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر