کد خبر: 325687 A

مقام‌های آمریکا:

ایلنا: مقام‌های آمریکایی اعلام کردند، روسیه پیش از آن که جنگنده این کشور توسط ترکیه سرنگون شود، واشنگتن را از برنامه پرواز این جنگنده مطلع نکرده بود.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، دو مقام آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شود، در گفت‌وگویی مطبوعاتی اعلام کردند، روسیه پیش از آن‌که جنگنده این کشور توسط نیروی هوایی ترکیه سرنگون شود، ارتش آمریکا را از برنامه پرواز این هواپیمای خود مطلع نکرده بود.

این در حالی است که «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه، پنجشنبه گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران در مسکو با اعلام این‌که کشورش برنامه و مسیر جنگنده سرنگون شده خود را در اختیار ائتلاف آمریکایی داده بود، گفته بود: «آمریکا نیز تا حدی در این مورد کوتاهی کرده است؛ زیرا می‌توانست جزئیات مربوط به برنامه‌های عملیات روسیه را در اختیار ترکیه قرار دهد.»

پوتین افزود که با این اوصاف، اکنون این پرسش مطرح می‌شود که «چرا ما این اطلاعات را در اختیار آمریکایی‌ها قرار دادیم.»

وزارت دفاع آمریکا (‌پنتاگون) تاکنون به سخنان پوتین واکنشی نشان نداده است ولی پیش از این اذعان کرده بود که روسیه پیش از برخی عملیات خود از جمله پرتاب موشک‌های کروز که در ۱۷ نوامبر صورت گرفت، اطلاعات اولیه را به ائتلاف آمریکایی داده بود.

این در حالی‌ است که این دو مقام آمریکایی تصریح کردند روسیه جزئیات عملیات خود را آن‌گونه که پوتین گفته است، در اختیار آمریکا قرار نداده بود.

بر اساس این گزارش، محتوای ارتباطات میان ارتش‌های آمریکا و روسیه قبل و بعد از حادثه سرنگونی جنگنده روسی، تاکنون مشخص نشده است.

سقوط جنگنده روسیه در مرز ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر