کد خبر: 332446 A

ایلنا: شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطعنامه‌ تمدید امدادرسانی به سوریه، بدون مخالفت روسیه را تصویب کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، شورای امنیت سازمان ملل، روز گذشته قطعنامه‌ای جدید برای تسهیل ارسال و توزیع کمک‌های بشردوستانه در میان میلیون‌ها جنگ‌زده سوری تصویب کرد.

تصویب این قطعنامه در حالی است که تصمیم‌های سابق سازمان ملل در همین زمینه تاکنون به درستی و به طور کامل به اجرا گذاشته نشده‌اند.

قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل درباره امدادرسانی در سوریه همانند متون قانونی پیشین با اکثریت آرای اعضای این شورا از جمله روسیه به تصویب رسید.

قطعنامه اخیر شورای امنیت درباره سوریه تصریح کرده است پس از گذشت افزون بر چهار سال از مناقشه مسلحانه سوریه، بخش عمده‌ای از زیرساخت‌های این کشور کاملا تخریب شده یا آسیب‌های زیادی دیده است.

به موجب این قطعنامه، مجوز کاروان‌های امدادرسان بین‌المللی برای عبور از مرزهای سوریه بدون نیاز به موافقت قبلی مقام‌های دمشق، تا دهم ژانویه ۲۰۱۷ تمدید شده است تا آژانس‌های امدادرسان بین‌المللی بتوانند کمک‌های خود را هر چه سریع‌تر در اختیار هزاران غیرنظامی جنگ‌زده سوری در مناطق مختلف این کشور قرار دهند.

طبق این گزارش، از ماه جولای سال ۲۰۱۴ میلادی تاکنون شمار زیادی از کامیون‌های حامل کمک‌های انسان‌دوستانه بین‌المللی از طریق کشورهای همسایه سوریه به‌ویژه ترکیه و اردن وارد خاک این کشور جنگ‌زده شده‌اند.

قطعنامه جدید شورای امنیت درباره سوریه همچنین از مقام‌های دمشق خواسته است به خواسته‌های آژانس‌ها و نهادهای امدادرسان بین‌المللی درباره انتقال فوری کمک‌ها از طریق خطوط جبهه در مناطق تحت کنترل دولت و شورشیان اقدام کنند.

شورای امنیت همچنین در این قطعنامه از تمام طرف‌های درگیر در سوریه خواسته است به تعهدات خود مطابق با قوانین و مقررات بین‌المللی عمل کرده و شرایط لازم را برای انتقال و توزیع کمک‌های اختصاص داده شده به غیرنظامیان و ساکنان مناطق جنگ‌زده فراهم کنند.

امنیت سازمان ملل متحد قطعنامه امدادرسانی به سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر