کد خبر: 334381 A

اسداللهی در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: اگر آمریکایی‌ها بخواهند بر مواضع خود در خصوص پاکسازی الرمادی بایستند و شکست داعش را نادیده بگیرند، بدون شک این موضوع مقدمه‌ای برای تجزیه عراق خواهد بود.

«مسعود اسداللهی» کارشناس مسائل منطقه با مهم تلقی کردن آزادسازی شهر الرمادی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: الرمادی شهری در غرب کشور عراق قرار دارد و منطقه‌ای است که اهالی آن کاملاً اهل تسنن هستند و به این خاطر داعش احساس می کرد که در منطقه امنی به سر می‌برد و آنجا را به عنوان منطقه نفوذ طبیعی خود تلقی می‌کرد. بنابراین وقتی در چنین منطقه‌ای شکست را متحمل می شود، نشان می‌دهد که داعش در حوزه نفوذ خودش هم دچار مشکل شده است و تصور آنها در اینکه با بلند کردن پرچم دفاع از اهل سنت می‌تواند پیشروی خود در این مناطق را ادامه دهد، در آزادسازی الرمادی شکست خورد.

وی ادامه داد: آزادسازی الرمادی از حیث نظامی اهمیت زیادی دارد. چراکه این شهر  در مسیر بین بغداد تا مرزهای اردن قرار دارد و یک شهر مهم برای دولت حاکم بر بغداد تلقی می‌شود و به این جهت زمانی که داعش این شهر را از دست می‌دهد سیطره‌اش بر چنین جغرافیایی کمتر می‌شود. از سوی دیگر آزادسازی الرمادی؛ مقدمه‌ای است برای آزادسازی فلوجه که در 60 کیلومتری غرب بغداد قرار دارد و مرکز تجمع سنتی تکفیری‌ها بوده و هست و آزادسازی آن به جهت اینکه عقبة آن به الانبار و الرمادی متصل بوده، کار دشواری تلقی می‌شود اما اکنون که الرمادی آزاد شده به آسانی می‌توان فلوجه را پاکسازی کرد.

از نظر سیاسی و اجتماعی هم این آزادسازی بسیار حائز اهمیت است. باید توجه داشت که داعش از ماه‌های اخیر در صحنه عراق و سوریه ضربات متعددی را خورده است. در سوریه فرودگاه کویرس که چندین سال در محاصره کامل بود توسط ارتش سوریه آزاد شد و نشان می‌دهد که داعش از اوج خود فاصله گرفته است و اگر نیت جدی برای مقابله با این گروه وجود داشته باشد به راحتی می‌توان این گروه را از بین برد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در خصوص تاثیرات آزادسازی الرمادی بر روی اوضاع سیاسی عراق تصریح کرد: متاسفانه آمریکایی‌ها در مورد الرمادی شیطنتهایی را انجام داده‌اند و به اخبار را به گونه‌ای منتشر می‌کنند که بگویند الرمادی توسط آنها آزاد شده است. هدف آنها از ادامه چنین سناریویی این است که آزادسازی الرمادی را به گونه‌ای دیگر جلوه دهند تا این موضوع به عنوان یک دستاورد سیاسی برای عراق محسوب نشود بلکه مقدمه‌ای شود برای تجزیه عراق. چراکه در الرمادی اهل سنت مستقر هستند و غربی‌ها با پیش کشیدن موضوع تقسیم عراق به 3 قسمت در صدد آن هستند که عراق را تجزیه کنند.

وی در پایان گفت: در جریان آزادسازی الرمادی، آمریکایی‌ها با ورود نیروهای بسیج مردمی و مشارکت آنها در این منطقه مخالفت کرده بودند. به این دلیل که عمده این نیروها از شیعیان عراق هستند و برای آنکه بتوانند به این موضوع رنگ و لعاب مذهبی بدهند این مساله را طرح کردند و متاسفانه دولت عراق هم تا جایی به دلیل فشار غربی‌ها در حال تغییر مواضع خود برآمده است و به همین خاطر بخشی از نیروهای حشد الشعبی در این عملیات مشارکت نکردند ولی بخش دیگری از این نیروها که از عشایر سنی بودند در این موضوع مشارکت داشتند. لذا اگر آمریکایی‌ها بخواهند بر مواضع خود بایستند و شکست داعش را نادیده بگیرند، بدون شک این موضوع مقدمه‌ای برای تجزیه عراق خواهد بود.   

عراق فلوجه آزادسازی الرمادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر