کد خبر: 342097 A

رویوران در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: مدتی قبل جشن 80 سالگی محمود عباس گرفته شد که نشان از بالا رفتن سن وی دارد و از سویی دیگر رژیم صهیونیستی به این باور رسیده‌ که تاریخ مصرف عباس گذشته است و به نوعی درصدد است آرام آرام شخص دیگری را جایگزین وی کنند.

«حسین رویوران» تحلیلگر مسائل بین‌الملل در تشریح دلایل دیدار مقام‌های تشکیلات خودگردان فلسطین با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تصریح کرد: این دیدار ریشه در ارتباطات جنبش فتح با مقام‌های رژیم صهیونیستی دارد. به گونه‌ای که تنها گروهی که معتقد به گفت‌وگو با اسرائیل بوده، جنبش فتح است که به دنبال آن سازمان آزادی‌بخش فلسطین(ساف) هم معتقد به گفت‌وگو با رژیم صهیونیستی خواهد بود که البته باید گفت تمامی سطوح ساف به این موضوع و کلاً بحث گفت‌وگو معتقد نیستند.

وی ادامه داد: دلیل اصلی این گفت‌وگوها را می‌توان تا حدود زیادی بالا رفتن سن محمود عباس دانست. به گونه ای که مدتی قبل جشن 80 سالگی وی گرفته شد و از سویی دیگر مسئولان رژیم صهیونیستی به این باور رسیده‌اند که تاریخ مصرف وی گذشته است و به نوعی در صدد هستند تا آرام آرام شخص دیگری را جایگزین وی کنند.

رویوران با اشاره به ساختار و چیدمان نفرات در سطوح بالای جنبش فتح عنوان کرد: در ساختار جنبش فتح یک دبیر کل و یک دبیر وجود دارد که چندی قبل دبیر این جنبش توسط محمود عباس تغییر پیدا کرد. این انتصاب از این جهت مهم ارزیابی می‌شود که در زمانی که یاسر عرفات دبیرکل جنبش فتح بود، محمود عباس در کسوت دبیر این جنبش مشغول به کار بود و پس از یاسر عرفات شاهد این بودیم که محمود عباس به سمت دبیر کل این جنبش رسید و در حالت فعلی هم این جایگزینی از این نظر مهم است که در صورت کنار گذاشته شدن محمود عباس شخصی از جایگاه دبیر جنبش فتح به دبیر کلی برسد که قبلاً نظر اسرائیلی‌ها در مورد آن گفته شده باشد. به صورتی که خیلی از مفسران و تحلیلگران معتقدند که این موضوع تنها یک انتصاب ساده و معمولی نیست بلکه یک جانشینی قلمداد می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: آن چیزی که می‌توان از این دیدار استنباط کرد این است که اسرائیلی‌ها به دنبال جانشین برای محمود عباس می‌گردند. چراکه جنبش فتح شاخه‌ای نظامی به نام «کتائب الاقصی» دارد که اتفاقاً مسلح هستند و به نوعی یکی از نگرانی‌های اسرائیلی‌ها قلمداد می‌شود. لذا رژیم صهیونیستی درصدد است تا اوضاع نابسامان فتح را به صورتی جمع و جور کند تا بتوانند براساس مدل خود با جنبش فتح سازش کنند.

بنیامین نتانیاهو محمود عباس تشکیلات خودگردان فلسطین جنبش فتح
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر