کد خبر: 342141 A

ایلنا: وزیر کشور سوئد اعلام کرده است که دولت این کشور انتظار دارد حداکثر ۸۰ هزار پناهجو را که تقاضانامه‌های آنها رد شده است، از کشور اخراج کند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «آندرس ایجمن» گفت که برای بازگرداندن این مهاجران که چند سال طول خواهد کشید، از هواپیماهای اجاره‌ای استفاده خواهد شد.

وی به رسانه‌های سوئدی گفت:‌ «ما از ۶۰ هزار نفر حرف می‌زنیم اما شمار آنها ممکن است به ۸۰ هزار نفر برسد.»

حدود ۱۶۳ هزار مهاجر در سال ۲۰۱۵ در سوئد درخواست پناهندگی کردند، که بالاترین آمار سرانه در اروپا بود.

از تقریبا ۵۸ هزار و ۸۰۰ پرونده‌ای که سال گذشته بررسی شد، ۵۵ درصد قبول شدند.

پیش از این در روز چهارشنبه کمیسیون اروپایی در پیش‌نویس گزارشی اعلام کرد که یونان در انجام تعهداتش برای کنترل سرحد بیرونی ناحیه شنگن - که تردد بدون گذرنامه در آن آزاد است - «به طور جدی غفلت کرده است.»

دولت یونان به این گزارش واکنش نشان داده است.

«اولگا گروواسیلی» سخنگوی دولت یونان گفت که کمیسیون می‌خواهد تقصیرها را گردن یونان بیاندازد و به برنامه‌ای برای جابه‌جایی ده‌ها هزار مهاجر و پناهجوی سرگردان در یونان، که سال پیش بر سر آن توافق شده بود، عمل نکرده است.

سوئد اخیرا بازرسی‌های موقت مرزی را در تلاشی برای کنترل سیل مهاجران شروع کرد. این کشور اسکاندیناوی در کنار آلمان، بزرگ‌ترین مقصد پناهجویان و سایر مهاجرانی است که بدون ویزا وارد اتحادیه اروپا می شوند.

سوئد پیشتر در هفته جاری به صف آن دسته از کشورهای اروپایی پیوست که شاهد تنش‌های خشونت‌بار در ارتباط با مساله مهاجرت بود.

یک پناهجوی ۱۵ ساله در مولدال در نزدیکی گوتنبرگ به اتهام کشتن یک کارمند ۲۲ ساله مرکز پناهجویان به ضرب چاقو دستگیر شد.

مقام‌های مهاجرت می گویند که سال گذشته ۳۵ هزار و ۴۰۰ فرد نابالغ بدون همراه در سوئد درخواست پناهندگی کرده‌اند که پنج برابر سال ۲۰۱۴ بود.

 

خشونت دولت سوئد سیل مهاجرت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر