کد خبر: 345100 A

ایلنا: پارلمان میانمار اعلام کرده که تا اواسط ماه مارس رئیس‌جمهوری جدید این کشور را انتخاب نخواهد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، دلیلی رسمی برای این تاخیر اعلام نشده است اما احتمال می‌رود دلیل تاخیر این است که اعضای حزب آنگ سان‌سوچی بتوانند با ارائه طرح جدیدی محدودیت رئیس‌جمهور شدن وی در قانون اساسی را لغو کنند.

به‌رغم پیروزی قابل توجه حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به رهبری آنگ ‌سان‌سوچی که فصل تازه‌ای در تاریخ میانمار گشود، قانون اساسی فعلی به علت اینکه فرزندان آنگ دارای تابعیت بریتانیایی هستند، وی را مجاز به در اختیار گرفتن سمت ریاست‌جمهوری نمی‌داند.

دوره فعالیت «تین شین» رئیس جمهور فعلی آخر مارس پایان می‌یابد و روند انتخاب رئیس‌جمهوری و معاون اول او از ۱۷ مارس در پارلمان آغار می‌شود.

ماه گذشته میلادی حزب اتحاد ملی برای دموکراسی در انتخابات توانست با پیروزی قابل توجهی نزدیک به ۸۰ درصد از کرسی‌های پارلمان را به دست آورد.

اصلاح بخش‌هایی از قانون اساسی کنونی که در سال ٢٠٠٨ تصویب شد، مستلزم کسب اکثریت سه چهارم اعضای پارلمان است و بخش‌های دیگری از آن هم تنها با برگزاری همه‌پرسی قابل تغییر است.

در قانون اساسی آمده است که یک‌چهارم اعضای پارلمان میانمار از میان نامزدهای مورد نظر ارتش انتخاب می‌شوند. در نتیجه، بعید به نظر می‌رسد که حزب اتحاد ملی برای دموکراسی حتی با داشتن اکثریت قابل توجه پارلمانی بتواند بدون برخورداری از حمایت سایر احزاب، اصل مربوط به ممنوعیت تصدی سمت ریاست جمهوری توسط سوچی را تغییر دهد.

در سال ١٩٩٠ نیز انتخابات پارلمانی در فضایی کمابیش آزاد برگزار شد و حزب اتحاد ملی برای دموکراسی توانست به پیروزی چشمگیری دست یابد اما ارتش، با اعلام این‌که تفویض قدرت به این حزب با منافع و امنیت ملی در تضاد است، نتیجه انتخابات را ابطال کرد و آنگ‌سان سوچی حدود ۱۵ سال در حبس خانگی بود و تنها کوتاه مدتی پس از تصمیم ارتش به آغاز روند اصلاحات سیاسی، آزادی خود را به دست آورد.

 

پارلمان میانمار انتخاب رئیس‌جمهوری جدید میانمار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر