کد خبر: 358932 A

مقام‌های آذربایجان:

ایلنا: مقام‌های آذربایجان از افزایش شمار تلفات در درگیری قره‌باغ- ناگورنو خبر داده و تاکید کردند که مسئولیت این مساله بر عهده ارمنستان است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، وزارت دفاع آذربایجان امروز -سه‌شنبه- اعلام کرد که طی دور روز گذشته ۱۶ نظامی آذربایجانی در درگیری منطقه جدایی‌طلب ناگورنو -قره باغ کشته شدند.

این درگیری‌ها نزاع چند ده ساله‌ای که هیچ نشانی از فروکش کردن ندارد را دوباره شعله‌ور کرده است.

آذربایجان و ارمنستان، دولت‌های جماهیر شوروی (سابق) از اوایل دهه ۹۰ درگیر جنگی در منطقه‌ کوهستانی نارگورنو - قره‌باغ هستند که به موجب آن در هر دوکشور هزاران نفر کشته و صد‌ها نفر آواره شده‌اند.

این جنگ که در سال ۱۹۹۴ با یک آتش‌بس پایان یافته بود، با کشمکش‌های خشونت‌آمیز پراکنده‌ای از سر گرفته شد. آتش‌بس این سال‌ها، شنبه گذشته با شدید‌ترین درگیری‌ها شکسته شد و به موجب آن ده‌ها نفر در هر دو کشور جان خود را از دست دادند.

 «خلف خلفوف» معاون وزیر خارجه آذربایجان در این‌باره گفت: «مسئولیت آنچه اتفاق می‌افتد بر عهده ارمنستان است که مایل به حل مناقشه نیست و قوانین بین‌المللی را به تمسخر گرفته است،».

بازگشت به جنگ، موجب بی‌ثباتی در منطقه‌ای می‌شود که چهارراه استراتژیک مهمی برای خطوط لوله نفت و گازاست. این تنش همچنین می‌تواند پای قدرت‌های بزرگ منطقه - روسیه و ترکیه – را به میان بکشد. مسکو با ارمنستان پیمان دفاعی دارد در حالی که آنکارا حامی آذربایجان است.

در همین حال، نمایندگان فرانسه، روسیه و ایالات متحده، امروز برای گفت‌و‌گو درباره این مناقشه در وین تشکیل جلسه می‌دهند.

منطقه کوهستانی ناگورنو- قره باغ که از جمعیت زیادی از اقوام ارمنی تشکیل شده، در داخل خاک آذربایجان قرار گرفته است. این درگیری موجب احیای مجدد تعارض‌های کهنه قومیتی میان آذربایجانی‌های عمدتا مسلمان و ساکنان ارمنستانی مسیحی خواهد شد.

 

مناقشه قره‌باغ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر