کد خبر: 360644 A

منابع رسانه‌ای مصر:

ایلنا: منابع رسانه‌ای مصری اعلام کردند که دولت مصر، مقام‌های تل‌آویو را در جریان توافق اخیر مصر و عربستان درباره مرزها و واگذاری جزایر «تیران» و «صنافیر» به طرف سعودی، قرار داده بود.

به گزارش ایلنا به نقل از الاهرام، برخی منابع اعلام کردند که توافق ترسیم مرزها بین عربستان سعودی و مصر، که جمعه گذشته به امضا رسید و به موجب آن دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان واگذار شد، با مخالفت رژیم صهیونیستی مواجه می‌شود.

این در حالی است مصر در جریان تماس‌های خود با مقام‌های رژیم صهیونیستی، آنها را در جریان توافق‌نامه تعیین مرزهای دریایی در خلیج «العقبه» و نتایج امضای این توافق قرار داده بود.

براین اساس، طرف مصری اسرائیل را در جریان اظهارات «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی در جریان دیدارش با «شریف اسماعیل» نخست‌وزیر مصر قرار داده است.

محمد بن سلمان اعلام کرده است که عربستان به تعهداتی که بر اساس این توافق بر عهده مصر بود، احترام خواهد گذاشت و این امر پس از اجرایی شدن توافق با مصر پس از تصویب پارلمان مطابق با قانون اساسی صورت می‌گیرد.

این تعهدات بر ادامه حضور نیروهای چند ملیتی حافظ صلح برای تضمین عدم استفاده از دو جزیره صنافیر و تیران برای اهداف نظامی و تضمین آزادی کشتیرانی در خلیج العقبه تصریح می‌کند.

در صورتی‌که طرف اسرائیلی نیز با این امر موافقت کند، توافق تعیین مرزهای دریایی میان مصر و عربستان به مثابه اصلاح معاهده صلح مصر و اسرائیل خواهد بود که در این‌صورت بایستی، تل‌آویو آن را به کنست (پارلمان اسرائیل) برای تصویب اصلاح توافقنامه ارجاع دهد.

اسرائیل تاکنون هیچ مخالفتی نشان نداده و تنها خواستار انجام شدن این امر مطابق با قانون شده است.

توافق عربستان و مصر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر