کد خبر: 361551 A

نماینده روسیه در سازمان ملل متحد:

ایلنا: روسیه خواستار پیگیری بین‌المللی حملات شیمیایی توسط «گروه‌های تروریستی» مخالف نظام سوریه شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «ویتالی چورکین» و «لیو جیی» نمایندگان روسیه و چین در سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را بین اعضای شورای امنیت توزیع کرده‌اند که حاوی پیشنهاد اقدام‌هایی برای جلوگیری از دسترسی گروه‌های تندرو مانند داعش و جبهه النصره به اسلحه شیمیایی و کاربرد آنها در سوریه است.

«ویتالی چورکین» نماینده روسیه، قطعنامه پیشنهادی را «حلقه مفقوده» موجود در مصوبات شورای امنیت در مورد سوریه خوانده و گفته است: «اگر گروه‌های تروریستی در صدد استفاده از اسلحه شیمیایی برآیند، تجربه به ما نشان داده که آنها سعی خواهند کرد این کار را به دولت سوریه نسبت دهند.»

نماینده روسیه ابراز امیدواری کرده است که با تصویب این قطعنامه و نظارت نزدیک بر کاربرد اسلحه شیمیایی در سوریه، «انگیزه استفاده از این تسلیحات و سپس نسبت دادن آن به دیگران کاهش یابد.»

وی افزوده است که اخیرا روسیه گزارش‌هایی به دست آورده که نشان می‌دهد «گروه‌های تروریستی در سوریه و کشور همسایه، عراق، اسلحه شیمیایی به کار برده‌اند.»

به گفته ویتالی چورگین، گزارش‌های متعددی از حلب در دست است که نشان می‌دهد «گروه‌های تروریستی ممکن است آماده کاربرد اسلحه شیمیایی باشند.»

با وجود برقراری آتش‌بس بین نیروهای دولتی و مخالفان در سوریه، در روزهای اخیر گزارش‌هایی از درگیری شامل حملات هوایی ارتش سوریه در حلب منتشر شده است.

طبق‌ پیش‌نویس پیشنهادی روسیه و چین، کشورهای دیگر، به ویژه عراق و ترکیه در همسایگی سوریه، ملزم هستند هر نوع اقدام گروه‌های تندرو در نقل و انتقال یا دستیابی به مواد و اسلحه شیمیایی را فورا به «مکانیسم مشترک تحقیقاتی» که یک واحد نظارت مشترک شورای امنیت و سازمان منع اسلحه شیمیایی است، گزارش دهند. این واحد در واکنش به اتهام علیه دولت سوریه در مورد استفاده از اسلحه شیمیایی و به منظور نظارت بر خلع سلاح شیمیایی آن کشور تشکیل شده است.

نماینده روسیه گفته است که دولت متبوع وی اطلاعاتی به دست آورده که نشان می‌دهد اوایل ماه جاری میلادی، مواد منفجره و مواد شیمیایی صنعتی به ارزش نزدیک به دو میلیون دلار از طریق مرز ترکیه و سوریه در اختیار «گروه‌های تندرو» قرار گرفته است. وی گفت که احتمال دارد که این مواد شیمیایی برای مصارف نظامی در جنگ به کار گرفته شود.

 

 

ویتالی چورکین استفاده معارضان سوری از سلاح شیمیایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر