کد خبر: 361912 A

در اعتراض به واگذاری جزایر «تیران» و «صنافیر» به عربستان صورت گرفت؛

مردم مصر به دنبال توافق این کشور با عربستان بر سر واگذاری جزایر تیران و صنافیر به این کشور، خواهان برکناری رئیس‌جمهوری شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویتزر، هزاران نفر از مردم مصر که از تصمیم «عبد الفتاح السیسی» رئیس جمهوری این کشور برای واگذاری دو جزیره به عربستان سعودی به خشم آمده‌اند، روز جمعه خواستار سرنگونی دولت وی شدند.

تظاهرات آن‌ها این پیام را به‌همراه داشت که ژنرال سابق که بر سر مسائل اقتصادی نیز مورد انتقاد قرار گرفته‌است، مدت زیادی از حمایت عمومی گسترده‌ بهره نخواهد برد. وی پس از آن که در سال ۲۰۱۳ بر سر کار آمد، از سوی هزاران معترض مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

پلیس ضد ضورش مصر که در بخشی از تظاهرات را  در مرکز شهر قاهره محاصره کرده بود، جمعیت معترض را با گاز اشک‌آور متفرق کرد.

به گفته مقام‌های امنیتی مصر، نیروهای پلیس در مجموع ۱۱۹ معترض را در تظاهرات دستگیر کردند.

دولت السیسی هفته گذشته زمانی که اعلام کرد طی یک توافق، جزایر بدون سکنه تیران و صنافیر در دریای سرخ را به عربستان تحویل داده است، در روزنامه‌های مصری و رسانه‌های اجتماعی مورد اعتراض قرار گرفت.

معترضان مصری همچنین شعار می‌دادند: «سیسی - مبارک»، «ما شما را نمی‌خواهیم، بروید» و «این سرزمین برای ما است، شما آن را می‌فروشید».

کاخ سفید اعلام کرد ایالات متحده، که به قاهره به عنوان یک متحد حیاتی در خاورمیانه می‌نگرد، نظارت بر وضعیت مصر را به دقت ادامه خواهد داد.

مقام‌های سعودی و مصری می‌گویند این جزایر در سراسر دریای سرخ متعلق به پادشاهی عربستان است و به دلیل درخواست ریاض از قاهره در سال ۱۹۵۰ مبنی بر حفاظت از آنها، تنها تحت کنترل مصر قرار داشته‌است.

پس از آن‌که السیسی، از تظاهرات گسترده علیه «محمد مرسی» رئیس‌جمهوری  سابق مصر و سرنگونی دولت وی در سال ۲۰۱۳ پشتیبانی کرد، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب خلیج فارس، با میلیارد‌ها دلار کمک‌های مالی و غیرمالی که به سمت مصر سرازیر شد، از وی حمایت کرده‌اند.

اما کاهش شدید قیمت نفت و اختلاف با قاهره بر سر مسائل منطقه‌ای، مثل جنگ در یمن، این پرسش را مطرح می‌کند که آیا این حمایت جدی حوزه خلیج فارس از مصر می‌تواند پایدار باشد یا خیر.

.

 

جزایر تیران و صنافیر تظاهرات در قاهره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر