کد خبر: 361966 A

مقام‌های هند:

هند و فرانسه به توافق نهایی بر سر بخشی از قرارداد اصلی خرید 36 فروند جت‌ جنگنده، نزدیک می‌شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، مذاکرات هند برای خرید ۳۶ فروند جت جنگنده فرانسوی به مرحله نهایی نزدیک می‌شود.

وزارت دفاع هند اعلام کرده است که قیمت ۹ میلیارد دلار مورد توافق قرار‌ گرفته‌ است.

هر دو طرف امیدوار بودند طی سفر ماه ژانویه «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه به هند در ماه ژانویه گذشته که این معامله استراتژیک به نتیجه برسد. اما چانه زنی درباره قیمت، دستیابی به نتیجه نهایی را به تعویق انداخت.

مقام‌های وزارت دفاع هند اعلام کرده‌ند که قیمت جت‌های هواگرد «داسو» حدود ۶۰۰ میلیارد روپیه (معادل ۹ میلیارد دلار) است اما سخنگوی این وزارتخانه این مسئله را تایید نکرد.

وی اواخر روز جمعه گفت «مذاکرات در مرحله نهایی است اما تا کنون هیچ نتیجه گیری صورت نگرفته است.»

 «داسو» نیز این موضوع را تایید نکرده است. این قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت مطلوب شرکت این هواپیماسازی فرانسوی است. طی ماه‌های اخیر اطلاعاتی مبنی بر اینکه یک توافق زودرس به منظور اعتمادسازی بین طرفین صورت گرفته‌، توسط مطبوعات هند فاش شد.

سال گذشته  مذاکرات هند با داسو شکست خورد. پس از آن اولاند و «نارندرا مودی» نخست وزیر هند، در راستای خرید جنجالی جت‌های رافائل، در قالب مذاکرات بین دولتی برای این سفارش خرید با یکدیگر دیدار کردند.

رهبران دو کشور برسر بخشی از میزان اصلی قرارداد خرید ۱۲۶ فروند هواپیمای رافائل توافق کردند. این توافق تنها شامل ۳۶ فروند جت‌ها برای تامین نیازهای فوری نیروی هوایی هند به‌ منظور مواجهه قاطعانه با چین و مقابله بلند مدت با پاکستان می‌شود.

۹۰ هواپیمای دیگر به‌دنبال مناقصه هواگردهای جنگی چندمنظوره هنوز تولید نشده و در حال تبدیل شدن به هدفی برای دیگر سازندگان هواپیما است.

 

قرارداد خرید جت‌های رافائل معامله خرید جت جنگنده هند و فرانسه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر