کد خبر: 368366 A

برای نخستین بار؛

ایلنا: نامزد مورد حمایت حزب کارگر، به عنوان شهردار لندن انتخاب شد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، با پایان شمارش آرا و همزمان با نیمه شب شنبه (ششم مه - ۱۷ اردیبهشت) «صادق خان» با کسب ۵۶ و هشت دهم درصد آرا برنده شد و نزدیک‌ترین رقیب وی «زک گلداسمیت» از حزب محافظه‌کار، به کسب ۴۳ و دو دهم درصد آرا بسنده کرد. پس از این دو، «شان بری» نامزد سبزها، سوم شده است.

این نخستین بار است که یک مسلمان شهردار پایتخت بریتانیا می‌شود.

رقابت‌های انتخاباتی صادق خان با زک گلداسمیت در روزهای آخر با انتقادهای تند روبه‌رو شده بود؛ اتهام‌هایی مبنی بر نزدیکی نظرات صادق خان با افراط‌گرایان در بریتانیا که از سوی کمپین گلداسمیت مطرح شده بود، ضمن واکنش‌های جدی از سوی حزب کارگر، با انتقاد داخلی میان محافظه‌کاران هم روبه‌رو شد که چنین روشی در کارزار انتخاباتی را به ضرر حزب خود ارزیابی کرده بودند.

با وجود این، خواهر زک گلداسمیت، با انتشار توییتی پیروزی صادق خان را تبریک گفت و نوشت شهردار جدید می‌تواند «الگوی بسیار مناسبی برای جوانان مسلمان باشد».

«جمیما گلداسمیت» همچنین از کارزار انتخاباتی بردارش انتقاد کرده و در توییتش نوشته این کمپین معرف چهره واقعی بردارش و شخصیت وی نبوده است. کسی که به گفته جمیما گلداسمیت، سیاست‌مداری با تفکر مستقل، طرفدار محیط زیست و شخصیتی استوار است.

در همین حال، سخنرانی کوتاه صادق خان پس از اعلام رسمی پیروزی‌اش، که در آن نامی از «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر به میان نیاورد، می‌تواند انتقادهایی در درون حزب کارگر برانگیزد.

اگرچه به عقیده بعضی صادق خان سعی داشته در بیان بعضی مواضع از رهبر حزب کارگر، فاصله بگیرد، کوربین پیش از اعلام رسمی نتیجه نهایی انتخابات شهرداری لندن به خان تبریک گفت و اعلام کرد که مشتاق است تا برای ساختن «لندنی برابر برای همگان» با خان همکاری کند.

صادق خان در سخنرانی خود وعده داد با نابرابری در لندن مبارزه کند، هوای سالم، سیستم حمل و نقل روان‌تر فراهم کند و زندگی در لندن را «برای همه لندنی‌ها، فارغ از آن که هستند و تاریخچه‌ای که داشته‌اند، بهتر کند.»

رهبران حزب کارگر بریتانیا امیدوارند که با گرفتن شهرداری پایتخت، که از هشت سال پیش در اختیار «بوریس جانسون» محافظه‌کار بود، اعتبار سیاسی و پایگاه اجتماعی خود را بازسازی کنند.

 

صادق خان نخستین شهردار مسلمان لندن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر