کد خبر: 368804 A

کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه:

ایلنا: کمیته چهارجانبه بین‌المللی صلح خاورمیانه در گزارش خود درباره شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری، مصادره اراضی فلسطینیان و احداث مناطق صهیونیست‌نشین در آن‌ها، رژیم صهیونیستی را مسئول شکست مذاکرات معرفی کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی فلسطین، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که با انتشار این گزارش که در آن از کلمات تندتری علیه اسرائیل استفاده شده و خواستار اتخاذ اقدام‌های قاطعانه‌تری برای اجبار این رژیم به توقف اقدام‌های خود و بازگشت بر سر میز مذاکرات سازش و پذیرش راهکار تشکیل دو کشور شده است، انتظار می‌رود که حجم انتقادها از رژیم صهیونیستی به خاطر ساخت و سازهای صهیونیستی و مصادره اراضی کرانه باختری افزایش یابد.

این خبرگزاری آمریکایی به نقل از دیپلمات‌هایی که در تهیه گزارش کمیته چهارجانبه بین‌المللی (سازمان ملل، آمریکا، روسیه و اتحادیه اروپا) نقش داشتند، آورده است که هدف از به کار بردن عبارات تند علیه رژیم صهیونیستی در این گزارش، متوقف کردن شهرک‌سازی‌ها و تلاش برای تخریب مناطق صهیونیست‌نشین غیر قانونی احداث شده بر روی اراضی مصادره شده فلسطینیان است و قرار است این اراضی به صاحبانشان بازگردانده شود و جلوی مصادره بیشتر اراضی گرفته شود. این دیپلمات‌ها تصریح کرده‌اند که گزارش مذکور بر روی افزایش روند شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری و قدس متمرکز شده است.

از سوی دیگر، موافقت آمریکا با این گزارش نشان می‌دهد که کاخ سفید سعی در تغییر برخی مواضع خود در قبال شهرک سازی‌های رژیم صهیونیستی را دارد و تمامی آمار‌ها و گزارش‌هایی که این کشور قبلا درباره این اقدام‌های تل آویو تهیه و تدوین کرده بود، محتاطانه و به نفع این رژیم بود یا حداقل در حد مسئولیت‌های کاخ سفید در قبال این اقدام‌ها نبود، اما این بار واشنگتن سعی در اتخاذ مواضعی از طریق سازمان ملل و اتحادیه اروپا دارد که تل آویو را مسئول شکست مذاکرات و عدم تمایل به دستیابی به راه حل نهایی در قبال مساله فلسطین و اتخاذ راهکار تشکیل دو کشور معرفی کنند.

دیپلمات‌های شرکت کننده در تهیه گزارش کمیته چهارجانبه بین المللی خاطر نشان کرده‌اند که تهیه‌کنندگان این گزارش به موانع پیش روی حل مساله فلسطین اشاره کرده و راهکارهایی برای بازگشت بر سر میز مذاکرات سازش ارائه خواهند داد.

قرار است این گزارش در اواخر ماه جاری یا اوایل ماه آینده میلادی در سازمان ملل و بعد از آن در شورای امنیت منتشر شود و مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در همین راستا، انتظار می‌رود که بررسی گزارش مذکور جنجال گسترده‌ای به پا کند و به خاطر لحن تندی که برای انتقاد از تجاوزهای رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و قدس مورد استفاده قرار داده است، با واکنش‌های گسترده‌ای از سوی محافل سیاسی این رژیم مواجه شود. از سوی دیگر، انتظار می‌رود که طرف فلسطینی هم که انتظار صدور گزارش تندتری در محکومیت رژیم صهیونیستی را داشت، از این گزارش انتقاد کند.

با این وجود، یکی از دیپلمات‌های مذکور تاکید کرده است که گزارش کمیته چهارجانبه به نفع اسرائیل است؛ چرا که تخلفات صورت گرفته در زمینه شهرک‌سازی‌ها و ساخت مناطق صهیونیست‌نشین غیر قانونی را نمی‌توان نادیده گرفت.

 

مذاکرات صلح خاورمیانه کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر