کد خبر: 378782 A

در واکنش به حذف نام ائتلاف عربی از فهرست سیاه؛

ایلنا: سازمان عفو بین‌الملل در انتقادی تند از تصمیم سازمان ملل درباره حذف نام ائتلاف عربی از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودکان، تأکید کرد سازمان ملل تسلیم فشارهای سعودی شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، انتقادهای تند نهادهای مدافع حقوق بشر از اقدام سازمان ملل مبنی بر خارج کردن نام ائتلاف سعودی از فهرست سیاه ناقضان حقوق کودک، همچنان ادامه دارد.

در این راستا، سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، سازمان ملل با این تصمیم تسلیم فشارهای عربستان سعودی شده است و در واقع  «رفتار دوگانه و جانبداری شرم‌آور» خود را در زمینه حقوق بشر به نمایش گذاشت.

در واکنش به این انتقادها، «استفان دوگاریک» سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد، تصمیم این سازمان به حذف ائتلاف عربی از فهرست سیاه «نهایی نیست» و ممکن است با توجه به اطلاعات دیگری که سازمان ملل منتظر است ائتلاف سعودی تا اوایل آگوست آنها را ارائه دهد، مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

سازمان ملل، پنجشنبه گذشته در گزارشی با انتقاد شدید از ائتلاف نظامی تحت رهبری سعودی علیه یمن تصریح کرد، ائتلاف سعودی، مسئول کشتار و زخمی کردن 60 درصد از کودکان در یمن در سال گذشته است. ولی یک روز پس از این گزارش، سازمان ملل در برابر فشارهای عربستان و شورای همکاری خلیج‌فارس عقب‌نشینی کرده و نام ائتلاف را از فهرست سیاه خارج کرد.

حقوق بشر سازمان ملل
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر