کد خبر: 379683 A

رئیس موسسه تحقیقات بلند مدت گرایش‌های اقتصادی روسیه:

ایلنا: رئیس موسسه تحقیقات بلند مدت گرایش‌های اقتصادی روسیه به اسپوتنیک گفت که تقابل‌های اخیر میان روسیه و گروه هفت ممکن است به همین شکل باقی بماند مگر آن که اعضا اروپایی این گروه از سیاست‌های آمریکا و ناتو فاصله بگیرند.

  به گزارش ایلنا به نقل اسپوتنیک، «مایکل هادسون» هشدار داد که تقابل‌های مداوم میان کشورهای گروه هفت و روسیه به احتمال زیاد به همین صورت خواهد ماند مگر آن که این گروه دست از پیروی از ناتو و آمریکا بردارد.

این مصاحبه پس از آن منتشر شد که «زیگمار گابریل» وزیر امور اقتصاد و انرژی آلمان کشورهای گروه هفت را به مشارکت‌های اقتصادی با روسیه تشویق کرد.

هادسون تاکید کرد که اروپا باید از پیروی و اطاعت از آمریکا خودداری کند.

وی افزود:‌ «تا زمانی که اروپا تقریبا یک مستعمره سیاسی آمریکا باقی بماند، ممکن است شاهد محدودیت‌ها و ریاضت‌های اقتصادی و همچنین کوچک شدن صنایع خود باشد.»

هادسون که در حوزه روابط بین روسیه و گروه هفت سخن می‌گفت، همچنین علیه نفوذ واشنگتن در این گروه هشدار داد.

وی افزود:‌ «این روابط ممکن است چندان گسترش نیابد، مگر آن که گروه هفت تمایل به جدا شدن از آمریکا و ناتو داشته باشد و تا زمانی که کشورهای عضو گروه هفت به فرماندهان نظامی ناتو اجازه می‌دهند که سیاست‌ خارجی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهند، این شکاف در روابط ترمیم نخواهد شد.»

در همین حال، «زیگمار گابریل» در مصاحبه‌ای با یک سایت آلمانی، روسیه را یک بازیگر مهم جهانی خوانده و عنوان کرد که حذف بلند مدت روسیه از این گروه تنها منجر به تعمیق شکاف‌های موجود شده و به دستیابی به راه‌حل‌های سیاسی کمک نخواهد کرد.

گابریل همچنین عنوان کرد که به‌رغم مشکلات و تنش‌های موجود، روسیه شریک مهم تجاری آلمان خواهد ماند. وی افزود که آن چه اهمیت دارد، این است که ما هنگام بروز اختلاف‌ها موظف به تقویت نهادهای بین‌المللی هستیم.

این اظهارنظرها توسط این مقام آلمانی تنها چند روز پس از آن عنوان می‌شود که یک مشاور ارشد «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان گفت که برای برداشتن تحریم‌ها علیه روسیه بسیار زود است.

چند روز قبل روزنامه «فایننشال تایمز» گزارش داده بود که برخی کشورهای اروپایی که به دنبال کاستن محدودیت‌های اعمال شده علیه مسکو هستند، در حالی که بروکسل در پی «تجدید تحریم‌های مرتبط با اوکراین علیه روسیه برای شش ماه دیگر است.»‌

گسترش تحریم‌های ضد روسی در دستور کار کنفرانس دو روزه اتحادیه اروپا است. این کنفرانس در روز ۲۸ ژوئن آغاز به کار خواهد کرد. مجارستان، قبرس، یونان، ایتالیا و اسلوواکی رای به تسهیل یا برداشتن محدودیت‌ها علیه روسیه خواهند داد.        

 

ناتو گروه هفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر