کد خبر: 381011 A

سفیر پیشین ایران در اردن در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: خلافتی که داعش درصدد گسترش آن در سطح جهانی است، از طریق ایجاد ترس و خشونت پایه‌گذاری نمی‌شود چراکه تمامی اقدام‌های آنها مغایر با بطن و ذات اسلام است.

«نصرت‌الله تاجیک» سفیر اسبق ایران در اردن در تشریح دلایل به عهده گرفتن حملات تروریستی در سراسر جهان توسط داعش در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت: ترویج خشونت و گسترش تروریسم یکی از مشکلات اصلی است که باید انگیزه‌ها و اهداف آن مشخص شود. اگر بخواهیم موضوع پذیرش مسئولیت حملات تروریستی در سراسر جهان که توسط داعش صورت می‌گیرد را بررسی کنیم، باید به انگیزه غرب در خصوص اجرایی کردن پروژه‌های خود در شرق نگاه بیاندازیم. در این بین عکس‌العملی نمایان می‌شود که یک مدل از تنفر را محقق و خلق می‌کند که نهایتاً به روند تولید خشونت و به وجود آمدن تروریسم منتهی می‌شود. به گونه‌ای که آن قسمت از جهان اسلام که مربوط به تشیع می‌شود سعی کرده تا یک عکس‌العمل عادی و مثبت را از خود به نمایش بگذارد و در مقابل بخشی از اهل تسنن مقداری به سمت دامن زدن به حوادث تروریستی در منطقه متمایل شده‌اند.

وی افزود: در اینجا باید بگوییم اصل ورود به مقوله تروریسم و انجام حرکات تروریستی در سراسر جهان و در نگاه کلان، محکوم است. اما عواملی که در آن دخیل است مقداری به هم پیمانان کشورهایی مانند آمریکا در منطقه بر می‌گردد که در حالت فعلی این بحث به یک مساله جهانی تبدیل شده است. به خصوص در بحث حوادث تروریستی پاریس به وضوح دیده شد که آموزش‌هایی که به عوامل داعش و همچنین تسلیحات و اطلاعاتی که به آنها ارائه شده بود، از سمت کشورهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای صورت گرفته بود.

باید انگیزه مد نظر قرار داده شود. چراکه این انگیزه‌ها باعث شد تا حدود زیادی از اهل تسنن درصدد این باشند که بخواهند در حالت فعلی عرض اندام کرده یا این‌که اغراض سیاسی خود در جهت کسب منافع حداکثری را دنبال کنند که نهایتاً برخورد منافع و تضاد پدیدار می‌شود که منتهی به ظهور پدیده تروریسم فعلی یعنی داعش می‌شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در تحلیل چرایی به عهده گرفتن عملیات‌های تروریستی توسط داعش عنوان کرد: این‌که چرا داعش در چند سال گذشته به خصوص در حالت فعلی هر حادثه تروریستی که در گوشه و کنار جهان رخ می‌دهد را به نفع خود مصادره می‌کند و مسئولیت آنرا به عهده می‌گیرد، موضوعی است که می‌بایست مورد تجزیه تحلیل امنیتی و به خصوص بررسی امنیتی صحنه‌های حادثه قرار گیرد. به صورتی‌که ریز اطلاعات اقدام‌های تروریستی داعش تنها در دست سرویس‌های امنیتی کشور مورد هدف قرار دارد. اما آن چیزی که مطرح و مشهود است، این خواهد بود که داعش در صدد است تا با استفاده از این موضوع بتواند ترویج و برجسته کردن خشونت را صورت دهد و به نفع خود هدایت کرده و نهایتاً بر افکار عمومی جهان تاثیر بگذارد.

وی در پایان گفت: اگر به سال 2005 و 2006 در عراق بازگردیم، گروه‌های زیادی تحت عناوین مختلف اقدام به فعالیت تروریستی می‌کردند و در صدد بهره‌برداری از افکار عمومی بودند. به گونه‌ای که درحالت فعلی مساله‌ای رخ داده، به این معنا که می‌گویند داعش در صدد جهانی کردن خلافت و اقدام‌های خود است و از این نظر مورد توجه رسانه‌ها و افکارعمومی جهان قرار می‌گیرد. اما باید دانست که جهانی کردن اسلام آن هم به سبک داعش کاملاً منتفی است چراکه تعاریف این گروهک تروریستی از تعالیم اسلامی یک قرائت متفاوت و متضاد با ذات حقیقی اسلام است.

داعش عملیات‌های تروریستی هدایت افکار عمومی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر