کد خبر: 382518 A

سفیر اسبق ایران در اسپانیا مطرح کرد:

ایلنا: سفیر پیشین ایران در اسپانیا گفت: باتوجه به بحث جمع آوری امضاء علیه رییس جمهور ونزوئلا نمی‌توانیم افق روشنی را برای این کشور متصور باشیم و حتی ممکن است ونزوئلا به سمت جنگ داخلی پیش برود.

«داوود صالحی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اقدام مخالفان رئیس‌جمهور ونزوئلا مبنی بر جمع‌آوری امضا علیه دولت وی گفت: آمریکای لاتین از قدیم الایام تاکنون به عنوان حیات خلوت آمریکا محسوب شده و بنا بر همین تعریف؛ غربی‌ها حضور خود را به صورت نامحسوس اما قوی به منصه ظهور گذاشتند.

وی افزود: در این بین می‌توان به درهم‌ریختگی‌هایی که پس از درگذشت هوگو چاوز در ونزوئلا صورت گرفته اشاره کرد. به گونه‌ای که پس از درگذشت وی، نیکلاس مادورو به روی کار آمد و سکان امور ونزوئلا را به دست گرفت. چندی بعد شاهد بودیم که آشوب‌های خیابانی در ونزوئلا به وجود آمد که تمامی آن ناشی از کمبود مواد غذایی در این کشور بود و بخشی از آن هم به دلیل سوء مدیریت صورت گرفت. در این راستا باید بگویم که چاوز یکی از چهره‌های مهم در جغرافیای آمریکا لاتین به حساب می‌آمد. تا جایی که وی تحول جدیدی در این منطقه بوجود آورد. اما پیچیدگی‌هایی که در این منطقه به وجود آمد باعث شد تا ونزوئلا همانند همسایگان خود مثل برزیل و سایر کشورها با مشکلات دست و پنجه نرم کند که دامنه آن تاکنون ادامه داشته و این وضعیت باعث شد تا فشارهای زیادی بر "جناح چپ نوین"  این کشورها وارد شود.

مبحثی که در اینجا وجود دارد این است که مادورو در ونزوئلا راننده کامیون بوده و با حمایت چاوز به مقام ریاست جمهوری این کشور دست یافت و قبل از آن هم وزیر خارجه ونزوئلا بوده است. لذا همین موضوع موجب شده تا مخالفین وی در حالت فعلی که ونزوئلا با بحران روبرو است وی را مورد نقد قرار دهند و به طور کلی او را فاقد تجربه مدون برای پیشبرد اهداف کشور معرفی کنند.

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین در ادامه اضافه کرد:  اپوزوسیون حاکم بر مجلس ونزوئلا که مورد حمایت غربی‌ها می‌باشد بحث بحران مواد غذایی را به عنوان یک محور اصلی قرار داده و رییس جمهور این کشور به همراه وزراء آن را به باد انتقاد گرفت. اما همچنان مادورو تلاش دارد تا از این مشکلات که بر محور اقتصاد استوار است خارج شود که البته باید بگوییم مشکلات اقتصادی این کشور بسیار فاحش است. لذا به نظر می‌رسد که آنها عزم جدی برای مقابله با مادورو داشته باشند.

صالحی در پایان خاطرنشان کرد: باتوجه به بحث جمع آوری امضا علیه رییس جمهور ونزوئلا نمی‌توانیم افق روشنی را برای این کشور متصور باشیم و حتی ممکن است ونزوئلا به سمت جنگ داخلی پیش برود. اما به هر حال آقای مادورو که پشتوانه حزب چاوز را با خود همراه دارد می‌تواند با رقم قابل قبولی بر بحران مواد غذایی غلبه کند و باید بگوییم این بحران تا جایی طبیعی است ولی در خیلی از مقاطع دخالت خارجی، تحریم‌ها و حتی کارشکنی‌ها موجب دامن زدن به این موضوع شده است.

نیکلاس مادورو ونزوئلا هوگو چاوز بحران مواد غذایی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر