کد خبر: 389667 A

زنگنه در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: ورود مجدد نیروهای نظامی آمریکا به زمین بازی عراق مدلی از پرونده افغانستان را به تصویر می‌کشد و از این جهت آنها در صدد سهم‌خواهی بیشتر از پیروزی‌های اخیر این کشور هستند.

«صباح زنگنه» سفیر و نماینده سابق ایران نزد سازمان همکاری اسلامی در تحلیل دلایل ورود مجدد ۵۶۰ نفر از نظامیان آمریکا به عراق در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: آنچه که از تحولات عراق در مورد آزادسازی سلسله‌وار مناطقی مانند الرمادی، تکریت و نهایتاً فلوجه و موصل به نظر می‌رسد، این است که دولت عراق در تصمیم‌گیری خود مبنی بر مقابله با داعش سرعت بیشتری را نمایان کرده و نتیجه آن، پیشروی نیروهای مسلح عراق برای آزادسازی شهرهای اشغال شده است.

محورهای متعدد دیگری در این بین وجود دارد که یکی از این موارد ترکیب نیروهای عراقی شامل ارتش، پلیس فدرال عراق و نیروهای بسیج مردمی به علاوه عشایر بود که مناطق تحت اشغال را تا حدود زیادی پاک‌سازی کرد. از این جهت شاهد بودیم که آمریکایی‌ها و کشورهای منطقه با خط خبری خاصی اقدام به خطاب قرار دادن نیروهای الحشد الشعبی کردند و این به منزله تضاد آشکار با منافع آنها تلقی می‌شود.

وی ادامه داد: در این بین توافق‌های پنهان و آشکار میان عراق و آمریکا صورت گرفت که قرار شد نیروهای غربی در زمین عملیاتی عراق دخالت کرده و به پشتیبانی هوایی بپردازند و در مقاطع مختلف شاهد اقدام‌های آنها بودیم. البته در بحث فلوجه و برخی پرونده‌های پاک سازی استان‌های عراق که منجر به کمک کردن برای خروج نیروهای داعش از عراق شدند هم اقدام‌های غربی‌ها کاملاً مشهود است. به صورتی که پس از آزادسازی فلوجه و در امتداد این پرونده تعدادی از عناصر داعش با خودروهای خود فرار کردند که مسیر خروجی آنها کاملاً دقیق و خط‌دهی شده بوده است.

آرگونومی و آرایش نظامی نیروهای مردمی به صورتی بود که تمامی نیروهای حشد الشعبی به محاصره حلقه بیرونی شهر پرداخته بودند و پس از آزادسازی شهر توسط ارتش به عنوان حلقه خنثی‌سازی انفجارها در زمین بازی عراق فعالیت کردند. از این رو بحث فرار کاروان‌های داعش و بمباران هوایی که توسط آمریکایی‌ها صورت می‌گیرد پرسش‌های متعددی را در ذهن تمامی تحلیلگران سیاسی و امنیتی به وجود می‌آورد که باید بگوییم عملکرد نیروهای غربی در عراق به گونه‌ای بوده که نمی‌توان آن را مفید دانست یا از آن دفاع کرد.

این کار‌شناس مسائل غرب آسیا با اشاره به سفر وزیر دفاع آمریکا به عراق تصریح کرد: اقدام‌های طرف آمریکایی در خاک عراق باید مورد بررسی قرار گیرد و به نظرمی‌آید «اشتون کار‌تر» وزیر دفاع آمریکا به نوعی درصدد است تا قدرت هوایی عراق را در اختیار نیروهای آمریکایی قرار بدهد. از منظری دیگر، ورود ۵۶۰ نظامی آمریکایی به داخل خاک عراق یک نفوذ زیرپوستی در بافت نظامی عراق تلقی می‌شود و در حقیقت این بحث در توافق‌های میان بغداد – واشنگتن منعقد شده که قبلاً هم شاهد اخراج نیروهای آمریکایی از عراق بودیم اما مجدداً ورود آن‌ها را شاهد هستیم. در تحلیل کلان باید گفت که این سیاست یک مدل از نمای کلی افغانستان را به تصویر می‌کشد.

وی در پایان یادآور شد: تصمیم دولت آمریکا از ورود نظامیانش به خاک عراق این است که بتوانند داعش را در زمان ریاست‌جمهوری اوباما به طور کامل از عراق حذف کند تا در ‌‌نهایت یک موفقیت برای دموکرات‌ها به ارمغان بیاورند. از سوی دیگر احتمال دارد با ورود نیروهای غربی به عراق یک نوع انتقال نیروهای داعش از خاک عراق به افغانستان، پایگاه‌های لیبی، شمال آفریقا یا مرزهای روسیه صورت ‌گیرد که به نوعی یک پوشش برای فعالیت‌های داعش خواهد بود. بنابراین باید گفت که آمریکا با مشاهده پیروزی‌های رخ داده در صحنه میدانی عراق، خواهان آن است تا با ورود به این کشور علاوه بر مصادره آن بتواند برای خود سهم‌خواهی کرده و حتی آن را به اسم خود تمام کند.

 

اشتون کارتر الحشد الشعبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر