کد خبر: 392489 A

در پی کودتای نافرجام؛

ایلنا: در پی کودتای نافرجام در ترکیه حداقل ۴۵ هزار نفر بازداشت، اخراج یا از کار خود معلق شده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، پاک‌سازی افرادی که سطح وفاداری آنها به «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه کافی تشخیص داده نمی‌شود، روز سه‌شنبه گسترش یافت و شامل آموزگاران و روسای دانشکده‌ها و اصحاب رسانه‌ها شد.

دولت ترکیه اعلام کرده است که این افراد متحدان «فتح الله گولن» روحانی ساکن آمریکا هستند. گولن اتهام هدایت شورش علیه دولت را رد می‌کند.

«بینالی ییلدریم» نخست‌وزیر ترکیه گفته است که این روحانی هدایت یک «سازمان تروریستی» را بر عهده دارد.

وی در پارلمان گفت:‌ «آنها را ریشه‌کن خواهیم کرد.»

به گزارش رسانه‌های ترکیه آمار اخراج و تعلیق‌ها چنین است:

  • ۱۵ هزار و  ۲۰۰ آموزگار و خدمه آموزشی اخراج شده‌اند
  • به هزار و ۵۷۷ رئیس دانشکده دستور استعفا داده شده
  • هشت هزار و ۷۷۷ کارمند وزارت کشور برکنار شد‌ه‌اند
  • هزار و ۵۰۰ خدمه وزارت دارایی اخراج شده‌اند
  • ۲۵۷ نفر از کارکنان دفتر نخست‌وزیری اخراج شده‌اند

روز سه‌شنبه گزارش شد که «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگویی تلفنی با «رجب طیب اردوغان» همتای ترک خود، آمادگی کشورش را برای هرگونه تحقیق بر سر کودتای اخیر ترکیه اعلام کرد. کاخ سفید اعلام کرد که آن دو مشخصا در مورد فتح الله گولن گفت‌وگو کرده‌اند.

اردوغان بعد از کودتای نافرجام اخیر، در یک سخنرانی عمومی فتح‌الله گولن را به دست داشتن در کودتا و آمریکا را به حمایت از وی متهم کرده و از ایالات متحده خواسته بود او را مسترد کند. فتح الله گولن سال‌ها است در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.

در پی این موضع‌گیری، مقام‌های آمریکا اعلام کردند که متهم کردن واشنگتن به حمایت از کودتا می‌تواند به روابط بین دو کشور آسیب برساند و از دولت ترکیه خواست اگر مدارکی در مورد دخیل بودن گولن در این کودتا در اختیار دارد، ارائه کند.

گولن در بیانیه‌ای «دولت آمریکا را ترغیب کرده است هر گونه تلاشی برای سوءاستفاده از فرآیند استرداد برای خون‌خواهی سیاسی را رد کند.»

همزمان پنتاگون هم اعلام کرد که «اشتون کارتر» وزیر دفاع آمریکا، روز سه‌شنبه با همتای ترک خود در مورد پایگاه هوایی «اینجرلیک» در جنوب ترکیه صحبت کرده است.

برق این پایگاه که نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا برای مقابله با داعش در عراق و سوریه از آن استفاده می‌کنند، از زمان کودتا قطع است.

سازمان نظارت بر رسانه‌های ترکیه روز سه‌شنبه مجوز ۲۴ کانال رادیویی و تلویزیونی که متهم به تماس با گولن هستند را لغو کرد.

این درحالی است که بیش از شش هزار خدمه نظامی بازداشت و تقریبا ۹ هزار مامور پلیس اخراج شده‌اند. حدود سه هزار قاضی هم از پست خود معلق شده‌اند.

برکناری هزاران مقام زنگ خطر را برای ناظران بین‌المللی به صدا در آورده است. سازمان ملل دولت ترکیه را ترغیب کرده به حاکمیت قانون احترام بگذارد و حقوق بشر را پاس بدارد.

بر اساس آمارهای رسمی در جریان تلاش برای کودتا ۲۳۲ نفر کشته و هزار و ۵۴۱ نفر زخمی شدند.

 

 

کودتا در ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر