کد خبر: 396481 A

براساس یک تحقیق؛

ایلنا: نتیجه کمیته بازرسی در نیجریه نشان می‌دهد که ارتش این کشور در جریان درگیری‌های شهر کادونای شمالی در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی، ۳۴۷ نفر از شیعیان این کشور را به قتل رسانده و آنها را در گورهای جمعی دفن کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، کمیته بازرسی نیجریه که ولایت کادونا آن را برای این امر مامور کرده است، روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد ارتش این کشور اواخر سال گذشته (میلادی) ۳۴۷ مسلمان شیعه را به قتل رسانده و آنها را در گورهای جمعی در شهر کادونای شمالی مدفون کرده است.

درگیری و خشونت دو روزه در ۱۲ دسامبر گذشته و زمانی آغاز شد که نیروهای ارتش نیجریه به روی پیروان شیخ «ابراهیم الزکزاکی» روحانی شیعه منطقه آتش گشوده و صدها شیعه را قتل‌عام و در گورهای جمعی دفن کردند. ارتش مدعی شد پیروان زکزاکی بزرگراهی در این منطقه را بسته، راه کاروان ژنرال «توکور یوسف بورتای» فرمانده ارتش را مسدود و به نیروهای آن حمله کرده بودند.

در گزارش ۱۹۳ صفحه‌ای کمیته تحقیق در نیجریه آمده است: ارتش نیجریه علیه شیعیان به زور بیش از حد متوسل شده است.

کمیته مزبور ضمن تایید گزارش سازمان عفو بین‌الملل درباره جنایت ارتش نیجریه علیه شیعیان این کشور، خواستار محاکمه عاملان این کشتار شده است.

در گزارش کمیته تحقیق نیجریه آمده است: براساس تحقیقات، این کمیته خواستار اتخاذ اقدام‌هایی فوری برای بازداشت و محاکمه عناصری از ارتش که در این جنایت دست داشته‌‌اند، شده است.

پیش از این، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که ارتش نیجریه «به عمد» شیعیان هوادار شیخ ابراهیم الزکزاکی را هدف گلوله قرار می‌دهد.

در حالی‌که ارتش نیجریه مدعی شده است افرادش طبق قواعد و اصول حاکم بر درگیری‌ها رفتار کرده‌اند.

در درگیری‌های خونین دسامبر ۲۰۱۵، شیخ ابراهیم الزکزاکی یک چشم خود را از دست داد و بخش‌هایی از بدنش فلج شد.

 

 

 

نیجریه کشتار شیعیان نیجریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر