کد خبر: 396546 A

ایلنا: رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که این شورا در حال بررسی امکان بازدید از سودان و سودان جنوبی است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ رئیس شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که این شورا در حال بررسی امکان دیدار از سودان و سودان جنوبی در راستای فشار وارد آوردن به این کشور‌ها برای بازگشت به مذاکرات صلح است. این تلاش‌ها پس از بروز خشونت‌ها در «جوبا» پایتخت سودان جنوبی صورت می‌گیرد.

«رملان بن ابراهیم» نماینده مالزی اعلام کرد که تصمیم نهایی در رابطه با این‌که آیا با چنین دیداری موافقت کنیم، به ارزیابی‌های امنیتی بستگی دارد.

وی به خبرنگاران گفت: «تصمیم بر این است که از سودان و سودان جنوبی دیدار کنیم اما این موضوع به وضعیت امنیتی موجود بستگی خواهد داشت.»

بن ابراهیم همچنین گفت: «‌وضعیت جوبا رو وخامت گذاشته است و من بر این باورم که دیدار‌ها از سوی این شورا برای اجرای توافق‌های صلح می‌تواند بسیار مفید باشد.»

جوبا در اوایل ماه جولای به واسطه چندین روز درگیری سنگین میان نیرو‌های دولتی و نیروهای وفادار به «ری‌یک مچار» رهبر شورشیان، متشنج شد. این آخرین تنش‌ها در دو سال و نیم جنگ است.

مچار با امضای یک توافق صلح با «سالوا کر» رئیس‌جمهوری سودان جنوبی در ماه آگوست اعلام کرد که نمی‌تواند موثر باشد.

ابراهیم که از ماه آگوست در این کشور به قدرت رسیده است،‌ گفت که این شورا باید تلاش کند تا « امکان متقاعد کردن طرفین را برای پیروی از آن چه بر سر آن توافق شده است، فراهم کند.»

دیپلمات‌ها گفته‌اند که این دیدار در تاریخ ۱۵ آگوست صورت می‌گیرد.

روز جمعه،‌ این شورا با توافق بر سر مصوبه‌ای،‌ ماموریت حفاظت از طرح صلح سازمان ملل در جنوب سودان را تا ۱۲ آگوست تمدید کرد. این تمدید برای دیپلمات‌ها زمان کافی به منظور مذاکره در رابطه با خلع سلاح و حضور نظامی بین‌المللی منطقه‌ای در جوبا را فراهم آورد.

رهبران آفریقایی،‌ هفته گذشته توافق کردند که یک تیپ نظامی برای افزایش نظارت و حفاظت از صلح به این منطقه اعزام کنند اما از شورای امنیت خواستند تا این ماموریت را تایید کند.

شورای امنیت سازمان ملل،‌ حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ نظامی و پلیس در سراسر سودان جنوبی برای حمایت از شهروندان به کار گرفته است.

 

سودان شورای امنیت سازمان ملل سودان جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر