کد خبر: 396612 A

دونالد ترامپ:

ایلنا: نامزد حزب جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ضمن تشدید حملات به رقیب خود، از احتمال تقلب در انتخابات سخن گفته است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «دونالد ترامپ» که در روزهای اخیر به خاطر اظهاراتش در مورد مادر یک نظامی آمریکایی کشته شده در جنگ عراق هدف انتقاد شدید حتی از سوی بعضی اعضای حزب جمهوری‌خواه قرار داشته، در مورد «دستکاری» در رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری در ماه نوامبر هشدار داده است.

وی که در گردهمایی هواداران خود در ایالت اوهایو سخن می‌گفت، تصریح کرد که «باید رودربایستی را کنار بگذارم، نگران آن هستم که در انتخابات دستکاری شود.»

 ترامپ در این مورد توضیح نداد اما ساعاتی بعد، در مصاحبه با «فوکس نیوز» این اتهام را تکرار کرد.

وی در این مصاحبه با اشاره به تاریخ رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «روز هشتم نوامبر، بهتر است خیلی مراقب باشیم چون قرار است در آرای مردم دستکاری شود. من امیدوارم جمهوری‌خواهان از نزدیک مراقب باشند وگرنه حق ما را از ما خواهند گرفت.»

پیش از این، «راجر استون» یکی از دوستان قدیمی ترامپ نیز در گفت‌وگو با یک ایستگاه رادیویی راستگرا گفته بود: «فکر می‌کنم که با تقلب گسترده در مورد اراده رای‌دهندگان روبه‌رو هستیم و اولین کاری که ترامپ باید بکند، این است که به صراحت در مورد آن سخن بگوید.»

 وی در توضیح گفت: «مثلا باید بگوید که اگر امروز ما در فلوریدا پیشتاز باشیم و نظرسنجی‌ها این را نشان دهد، اما در فلوریدا پیروز نشویم، می‌دانیم که تقلب شده، و اگر در انتخابات تقلب شود، نتیجه آن مشروعیت ندارد، برنده انتخابات مشروعیت ندارد، ما با یک بحران قانون اساسی مواجه می‌شویم، نافرمانی گسترده مدنی بروز خواهد کرد و دولت دیگر دولت نخواهد بود.»

در حالی که نظرسنجی‌ها از پیشتاز بودن «هیلاری کلینتون» نامزد حزب دموکرات حکایت دارد، مشخص نیست که انگیزه ترامپ از مطرح کردن چنین اتهامی که شنیدن آن از زبان نامزد یکی از احزاب اصلی آمریکا سابقه نداشته، چه بوده است. برخی ناظران گفته‌اند که اخبار مربوط به اینکه تشکیلات رهبری حزب دموکرات به جای بی‌طرفی بین داوطلبان نامزدی این حزب، مخفیانه از کلینتون حمایت می‌کرد ممکن است انگیزه دونالد ترامپ برای بهره‌برداری از این موضوع بوده باشد.

دونالد ترامپ همچنین در سخنان خود، هیلاری کلینتون را ابلیس خواند. وی پیش‌تر کلینتون را «حقه باز» توصیف کرده بود اما در سخنرانی اخیر خود، با اشاره به حمایت «برنی سندرز» دیگر داوطلب نامزدی حزب دموکرات، از هیلاری کلینتون گفت: «سندرز با ابلیس وارد معامله شده، کلینتون ابلیس است و سندرز با ابلیس معامله کرده است.»

در مقایسه با هیلاری کلینتون، برنی سندرز به جناح چپ حزب دموکرات گرایش دارد. ترامپ که سرمایه‌داری ثروتمند است، تلاش کرده است خود را متمایز از سیاستمداران و مسئولان دولتی، و به اصطلاح اعضای «تشکیلات حکومتی» یا هیئت حاکمه معرفی کند و از این موضع، امیدوار است حمایت طبقات کم درآمد و چپ‌گرایان طرفدار سندرز را هم به دست آورد.

 

 

 

دونالد ترامپ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر