کد خبر: 397844 A

زنگنه در گفت‌وگو با ایلنا:

ایلنا: این وقفه یک هفته‌ای بیشتر به این دلیل ایجاد شد تا عربستان با مشکلاتی که با آن مواجه شده است، بتواند مرحله جدیدی را در یمن و پرونده صلح ایجاد کند.

«صباح زنگنه» سفیر و نماینده سابق ایران نزد سازمان همکاری اسلامی با اشاره به تعویق یک هفته‌ای در روند مذاکرات صلح یمن در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عنوان کرد: یکی از مسائل و متغیرهایی که در مقابل جناح سعودی از سوی انصارالله و علی عبدالله‌صالح پیگیری شد، جدیتی بود که این طیف برای به نتیجه رساندن مذاکرات اتخاذ کرده بود که در دو جبهه قابلیت بحث و بررسی دارد. اول تشکیل ائتلاف مستحکم‌تر میان این دو جناح بود که توانست تا حدود زیادی صحنه سیاسی یمن را مدیریت کند. این موضوع را باید یک اقدام پیش‌دستانه قلمداد کنیم که اکثر تشکیلات حزبی را با خود همراه می‌کند که نهایتاً منصور هادی و جناح سعودی را در یک اقلیت مشخص قرار می‌دهد.     

وی ادامه داد: تاکید دو طرف (انصارالله و جناح علی عبدالله صالح) بر پاسخ دادن به حملات نظامی عربستان به خاک یمن بوده است. به گونه‌ای که همکاری این دو طیف در عرصه نظامی و میدانی با یکدیگر موجب شده است تا دامنه درگیری‌ها از داخل خاک یمن به عربستان کشیده شود. همین موضوع موجب می‌شود تا عربستان به جای حمله به خاک یمن مجبور به دفاع از خاک خود شود و از این نظر سعودی‌ها در موضع انفعال قرار خواهند گرفت.

اقدام‌ها و کشتار کودکان یمنی توسط عربستان موجب شد تا مواضع و اظهاراتی از سوی دولت‌ها علیه این کشور گرفته شود که به نوعی یک موضوع بسیار مهم برای تحت فشار قرار دادن عربستان قلمداد می‌شود. در این راستا سعودی‌ها سعی کردند تا برای تطهیر چهره خود از طریق سازمان ملل وارد عمل شوند که نهایتاً نام آنها از فهرست سیاه سازمان ملل حذف شد اما مدارکی از سوی ریاض برای رد این ادعا ارائه نشد. حتی روسیه در شورای امنیت تا جایی عربستان را تحت فشار قرار داد و این امر موجب شد تا دستاوردی برای سعودی‌ها ثبت و ضبط نشود.

این کارشناس مسائل منطقه با تاکید بر این‌که تمدید یک هفته‌ای مذاکرات به نوعی یک فرصت تنفس به طرفین تلقی می‌شود، گفت: این وقفه یک هفته‌ای بیشتر به این دلیل ایجاد شد تا عربستان با مشکلاتی که با آن مواجه شده است بتواند مرحله جدیدی را در یمن و پرونده صلح ایجاد کند. به عبارتی دیگر تمامی پارامترهای موجود در جریان صلح یمن مورد استفاده قرار گرفته است اما به نظر می‌رسد که عربستان همچنان به دنبال تحرکات دیگری است.  

عربستان سعودی یمن انصارالله مذاکرات صلح یمن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر