کد خبر: 399672 A

وزارت دفاع بریتانیا:‌

ایلنا: بر اساس گزارش‌های وزارت دفاع بریتانیا،‌ آمریکا نیروی‌های بریتانیایی را در خاک ژاپن آموزش می‌داده است.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، وزارت دفاع بریتانیا فاش کرد که آمریکا در حال آموزش نیروهای بریتانیایی در پایگاه‌های نظامی‌ خود در اوکیناوا بوده که این امر نقض معاهدات ژاپن و آمریکا محسوب می‌شود.

بر اساس اعلام مرکز فرماندهی نیروی دریایی سلطنتی در «پرتموث» انگلستان،‌ دو افسر نیروی دریایی سلطنتی به همراه همتایان آمریکایی خود در ماه ژانویه سال ۲۰۱۵ در پایگاه نیروی دریایی «شواب» آمریکا و پایگاه «یو‌اس‌ام‌سی هنسن» آموزش‌های نظامی جنگل و کوه دیده‌اند.

این امر موجب نقض توافق امنیتی میان ژاپن و آمریکایی شده که در سال ۱۹۶۰ به امضا رسیده است. این معاهده آمریکا را موظف به دفاع از ژاپن در صورت حمله به این کشور می‌کند. طبق این پیمان‌نامه، توکیو نیز در مقابل موظف به فرآهم آوردن پایگاه‌ها و بنادر مورد نیاز برای نیروهای ارتش آمریکا است. این توافق‌نامه اجازه هیچ‌گونه آموزش نظامی به نیروهای کشور سوم در پایگاه‌های آمریکا در ژاپن را نمی‌دهد.

در همین زمینه،‌طولی نکشید که مقام‌های اوکیناوا به موضع‌گیری خشمگینانه پرداختند.

یک سخنگوی بخش ریاست محلی اوکیناوا در این زمینه گفت: «‌اگر هر کس آزادانه از پایگاه‌های آمریکا استفاده کند،‌ امکان هیچ‌گونه اعلام محدودیتی نخواهد بود. در ضمن هنوز بررسی نشده است که دولت ژاپن به طور مخفیانه مجوزهای لازم را داده است یا هیچ اطلاعی در این رابطه نداشته است.»

در همین حال،‌ مقام‌های منتخب اوکیناوا که اخیرا با توکیو در رابطه با حضور ارتش آمریکا دچار تنش شده‌اند،‌ پیشنهاد کرده‌اند که آموزش نیروهای خارجی در اوکیناوا تحت این معاهده ممنوع نباشد و بر اساس موارد مورد مشاهده تصمیم گرفته شود. گزارش شده که دولت ژاپن در حال تایید شرایط چنین به کارگیری‌ نیروهایی از سوی دولت بریتانیا است.

نیروهای غیر آمریکایی در ژاپن،‌ خلاف پرسنل نظامی آمریکایی حاضر در ژاپن تحت پوشش توافق نیروهای آمریکا-ژاپن نیستند. این توافق‌نامه فرآیند‌های مهاجرت را تسهیل کرده و به نظامیان این کشور اجازه محاکمه افرادی که قوانین را نقض کرده‌اند را می‌دهد.

 

وزارت دفاع بریتانیا پیمان امنیتی آمریکا با ژاپن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر