کد خبر: 400082 A

ایلنا: دادگاه ونزوئلا درخواست رهبر مخالفان برای فرجام‌خواهی را رد کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ وکیل نماینده رهبر مخالفان ونزوئلا گفت که دادگاهی در  این کشور، درخواست  موکلش، «لئوپولدو لوپز» رهبر مخالفان این کشور برای فرجام‌خواهی حکم زندان ۱۴ ساله خود در رابطه با نقش وی در تظاهرات ضد دولتی در دو سال گذشته را رد کرده است.

وی به واسطه متهم کردن «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری ونزوئلا به نقض حقوق بشر در این کشور میان هواداران مخالف، توجه گستره‌ای را جلب کرده است. دولت آمریکا،‌ سازمان ملل و گروه‌های بین المللی دفاع از حقوق بشر همچنین خواستار آزادی لوپز شده‌اند.

حکم وی در سال گذشته موجب بروز تنش‌هایی میان کاراکاس و واشنگتن شده است. این مناقشه تنها پس از دو ماه از آغاز مذاکره‌ها میان دو کشور برای پایان دادن به اختلاف‌های ۱۰ ساله اتفاق می‌افتد.

«خوان کارلوس گوتیرز»، وکیل این رهبر مخالف در توئیتی این رد درخواست را اعلام کرده است. وی در این توئیت نوشت:‌ «‌این مسئله رسمی است و این حکم در بیان مشابهی تایید شده است.»  

لوپز در صدر تظاهر کنندگانی قرار داشت که از مادورو خواسته بودند تا استعفا دهد. در جریان این تظاهرات ۴۳ نفر کشته شدند.

لوپز به طور عمومی خواستار مقاومت آرام در مقابل دولت مادورو بوده و در اکثر زمان ناآرامی‌های این کشور در زندان بوده است.

منتقدان بر این باورند که دادگاه او نمایشی بوده و لوپز،‌ که مادورو وی را به عنوان یک مجرم خطرناک خطاب کرده است،‌ تنها برای آرام کردن تظاهرکنندگان به زندان رفته است.

یک دادستان ارشد که بعد‌ها این کشور را ترک کرده است، اعلام کرده بود که برای محاکمه لوپز تحت فشار بوده است. دادستان‌ها در جریان این محاکمه،‌ لوپز را به فرستادن پیام‌های تحریک‌آمیز از طریق سخنرانی‌ها و تشویق به خشونت متهم کرده‌اند.

 

ونزوئلا رهبر مخالفان ونزوئلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر