کد خبر: 407482 A

ایلنا: مقام‌های لتونی اعلام کردند که این کشور در حال فرستادن سلاح و مهمات به اوکراین برای نخستین بار از سال ۲۰۱۴ میلادی است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ سخنگوی ارتش لتونی گفت که روز جمعه حدود ۱۵۰ تن سلاح و مهمات که کالیبر‌های ۵.۴۵ داشته‌اند به همراه اسلحه‌های کلاشینکف آکا-۴۷ که مورد استفاده ارتش این کشور قرار نمی‌گیرد، به اوکراین تحویل داده شده است.

لتونی که عضو ناتو و همسایه روسیه است، تا کنون از افزایش حضور سربازان آمریکایی در خاک این کشور از زمان آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۴ استقبال کرده و آن را ابزاری بازدارنده در خاک خود دانسته است.

«جوزاس الکاس» وزیر دفاع لتونی به خبرنگاران گفت: «‌در حقیقت ما با این اقدام به اوکراین پیغام داده‌ایم که این کشور تنها نیست.»

وی همچنین افزود: «‌لتونی به طور پیوسته به اوکراین در مناقشه‌های سرزمینی کمک کرده و از ارزش‌های مورد حمایت این کشور دفاع کرده است و ما علاقه داریم که این کمک‌ها را تا جایی که امکان دارد، افزایش دهیم.»

دولت‌های غربی و اوکراین اعلام کرده‌اند که روسیه جدایی‌طلبان شورشی را حمایت و تسلیح کرده است. درگیری‌ها در این کشور تا کنون جان بیش از ۹ هزار نفر را از سال ۲۰۱۴ گرفته است.

وی روز دوشنبه از اتحادیه اروپا خواست تا تحریم‌ها علیه روسیه را در رابطه با درگیری‌ها در اوکراین لغو نکند چرا که وضعیت در این اراضی تغییر نکرده است.

لتونی در سال ۲۰۱۵ میلادی انتقاد‌های روسیه در رابطه با نقض معاهده‌های بین‌المللی خرید و فروش سلاح به اوکراین را رد کرده است.

 

 

اوکراین لتونی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر