کد خبر: 410224 A

وزیر خارجه آمریکا هشدار داده است که آتش‌بس جدید در سوریه می‌تواند آخرین فرصت برای نجات سوریه و حفظ یکپارچگی این کشور باشد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ساعاتی پس از آغاز آتش‌بس در سوریه، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد ، برای روشن ماندن امید‌ها برای حل و فصل سیاسی درگیری‌ها، این آتش‌بس می‌بایست نتیجه بدهد؛ چرا که این تنها راهی است که می توان به جنگ در سوریه پایان داد.

کری عنوان داشت، به رغم همه شک‌ها وتردیدهایی که وجود دارند و همه چال‌ هایی که در روزهای آینده پیش رو خواهند بود، این طرح این شانس را دارد که نتیجه بدهد.

وزیر خارجه آمریکا افزود، ما باور داریم که تنها راه واقعی و ممکن برای پایان دادن به در گیری‌ها یک راه حل سیاسی است.

جان کری گفت: من از همه طرف‌های درگیر می خواهم از این طرح حمایت کنند چرا که ممکن است این آخرین فرصت و شانس برای نجات یک سوریه واحد و یکپارچه باشد.

وزرای خارجه آمریکا و روسیه، جمعه گذشته در مذاکرات خود در ژنواز توافق بر سر طرح تازه توقف درگیری‌ها در سوریه خبر دادند. طبق این طرح ابتدا به مدت یک هفته از عصر دوشنبه، آتش‌بس در سوریه برقرار می‌شود و در صورتی که طرف‌های درگیری این آتش بس را عایت کنند، آنگاه مراحل بعدی این طرح عملیاتی خواهند شد.

کری همچنین گفته است که گزارش‌های اولیه از اجرای آتش‌بس در سوریه حاکی از کاهش درگیری‌ها است.

وی اضافه کرد، بی‌تردید گزارش هایی در خصوص درگیری در این نقطه یا نقطه دیگری وجود خواهند داشت، اما این برای آغاز آتش‌بس طبیعی است.

وزیر خارجه آمریکا می گوید، گام بعدی این است که نیروهای دولتی اجازه دهند تا مردم مناطق تحت محاصر به کمک‌های انساندوستانه دسترسی داشته باشند.

آغاز آتش‌بس در سوریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر