کد خبر: 410331 A

رئیس‌جمهوری فیلیپین:

ایلنا: رئیس‌جمهوری فیلیپین اعلام کرد که مجددا به همتای آمریکایی خود بی‌اعتنایی کرده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهوری فیلیپین گفت که وی به «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا بی‌اعتنایی کرده و در نشست مشترک شرکت با وی نکرده است.

این اتفاق در پی لغو دیدار دو جانبه برنامه‌ریزی شده دو طرف در لائوس در هفته گذشته اتفاق می‌افتد.

به دنبال توهین دوترته به اوباما پیش از نشست آسه‌آن،  دیدار از پیش تعیین شده دو طرف لغو شد. البته این دو مقام ارشد کمی بعدتر و در پی اظهار پشیمانی دوترته با یکدیگر دیدار کردند.  

رئیس‌جمهوری فیلیپین روز دوشنبه گفت که از حضور در جلسه دیگری دو روز بعد با اوباما و رهبران آسیای جنوبی در پی انتقاد آمریکا از کارزار ضد جرایم مانیل که در آن بیش از سه هزار نفر کشته شدند، خودداری کرده است.

دوترته در سخنان خود در جمع نیروهای پلیس و ارتش گفت: «‌تعمدا در گفت‌و‌گوهای دوجانبه میان کشور‌های آسه‌آن و رئیس‌جمهوری آمریکا شرکت نکردم. من واقعا در این جلسه حضور پیدا نکردم.»

وی در این رابطه گفت: «‌کسی نمی‌تواند برای رئیس دولت یک کشور سخنرانی کند. حتی اگر این شخص اوباما باشد. چنین اقدامی غلط است. این چیزی است که من به آن احترام نمی‌گذارم.»

دوترته که پیش از این دادستان کشور بوده است، گفت که کسانی که از وی به واسطه سو‌‌ءاستفاده از حقوق بشر انتقاد می‌کنند، خود دست‌های خون‌آلودی دارند و مجددا خواستار از میان بردن مجرمان مواد مخدری شد.

وی در پی تعهد به کشتار ده‌ها هزار نفری که به جرایم مرتبط با مواد مخدر مشغول هستند، در ماه می به قدرت رسید.

البته این اقدام‌ها انتقاد‌های فراوانی از سوی جامعه بین‌المللی در پی داشته و شماری از مقام‌ها از جمله «بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل این اقدام‌ها را محکوم کرده‌اند.

اوباما از رهبر فیلیپین خواست تا جنگ با جرایم را «به شکل صحیح خود» پی بگیرد و از حقوق بشر حمایت کند اما دوترته با رد این انتقاد آن‌ها را به آمریکا مرتبط ندانست.

دوترته همچنین گفت که به همه نیروهای آمریکایی دستور خواهد داد تا جنوب فیلیپین را ترک کرده و مشاوره به نیروهای محلی در مبارزه با تروریست‌ها را متوقف کنند. وی اعلام کرد که غرب عامل اصلی بروز عملیات تروریستی این کشور است.  

 

 

 

آمریکا فیلیپین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر