کد خبر: 410572 A

ایلنا: بنیان‌گذار ویکی‌لیکس ۱۷ اکتبر در سفارت اکوادور در لندن به سوالات مقام‌های سوئدی پاسخ می‌دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت اکوادور امروز-سه‌شنبه- اعلام کرد «جولیان آسانژ» بنیانگذار ویکی‌لیکس روز ۱۷ اکتبر در سفارت این کشور در لندن به سوالات مقام‌های سوئد پاسخ می‌دهد.

وی از ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ تا کنون در این سفارتخانه پناهنده شده است.

دادستان‌های سوئدی خواستار آن هستند که در رابطه با اتهام‌های وارده با آسانژ مصاحبه کنند.

این شهروند ۴۵ ساله استرالیایی در پی عدم یافتن راه‌حلی قانونی در بریتانیا برای خودداری از بازگشت به سوئد، خواسته است در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شود.

آسانژ نگران آن است که اگر به سوئد بازگردد،‌ در این کشور محاکمه شده و حتی ممکن است به آمریکا نیز بازگردانده شده و به واسطه انتشار صدها هزار سند طبقه‌بندی شده در ویکی‌لیکس، در آمریکا محاکمه شود. وی در این رابطه ممکن است شامل محکومیت زندان طولانی‌مدت یا مرگ شود.

مقام‌های مسئول در این‌باره گفته‌اند که محدودیت‌ها در رابطه با اتهام‌های وارده به آسانژ ممکن است تا سال ۲۰۲۰ نیز به طول انجامد.

آسانژ که پیش از این یک هکر کامپیوتری بود،‌ روز چهارشنبه درخواست فرجام‌خواهی برای تصمیم دادگاه درباره دستور بازداشت وی در اروپا به اتهام جرایم جنسی ارائه داده است.

این فرد که همه این اتهام‌ها را رد کرده است به خواست خود چهار سال پیش، در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است. این درحالی است که بریتانیا خواستار بازگرداندن وی به استکهلم است.

اکوادور جولیان آسانژ سفارت اکوادور در لندن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر