کد خبر: 414953 A

ایلنا: پنج مظنون به ارتباط با داعش در اسپانیا، بلژیک و آلمان بازداشت شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، نیروهای پلیس در اسپانیا، بلژیک و آلمان امروز – چهارشنبه – پنج نفر را که مظنون به تشکیل یک سلول برای تبلیغ و انتشار اخبار بوده و جذب شبه‌نظامیان برای گروه‌ داعش را در دستور کار داشت، بازداشت کرد.

وزارت کشور اسپانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این گروه که از چهار اسپانیایی و یک مراکشی تشکیل شده است، «تهدید بزرگ،‌ ملموس و ادامه‌داری را به امنیت اروپا» وارد کرده است.

در این بیانیه آمده است که این پنج‌ نفر، برای گروه داعش فعالیت کرده و از طریق انتشار اطلاعات روی چندین سایت با این گروه همکاری می‌کردند. یکی از این منابع تبلیغاتی، یک صفحه فیس‌بوک با نام «اسلام در اسپانیا» بوده است. این سایت که از سوی دو مظنون که در بلژیک و آلمان بازداشت شده‌ بودند اداره می‌شد،‌ حدود ۳۲ هزار و ۵۰۰ بازدید‌کننده داشته و به سرعت در حال رشد بوده است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده است که این گروه حمله‌های داعش را تشویق و حمایت کرده و به دنبال جذب اعضای بیشتری بوده است. این وزارت‌خانه همچنین افزود که این هسته فعالیت‌های خود را روی مسلمانان جوان در شمال‌غرب آفریقا متمرکز کرده بود.

این وزارت‌خانه اعلام کرد که ۱۱۳ مظنون فعال هوادار داعش از سال ۲۰۱۵ تا کنون در اسپانیا بازداشت شده‌اند و پلیس اسپانیا تا کنون به دستگیری بیش از ۳۰ نفر در کشورهای دیگر کمک کرده است.

«ژیل دی کرچف»، هماهنگ کننده عملیات ضد تروریستی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد که بازداشت‌های جدید نشان‌دهنده میزان بهبود همکاری‌های اطلاعاتی میان این کشور‌ها است.

وی افزود: «‌سرویس‌های امنیتی و آژانس‌های اجرای قوانین در حال به اشتراک گذاشتن اطلاعات بیشتری از قبل هستند. شمار نقشه‌های حمله طراحی شده که در هفته‌های اخیر خنثی شده و شمار افراد بازداشت شده، شگفت‌انگیز است.»

 

 

آلمان اسپانیا بلژیک داعش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر