کد خبر: 416533 A

ایلنا: ترکیه بیش از ۱۲ هزار پلیس را به اتهام ارتباط با روحانی منتقد دولت این کشور از کار تعلیق کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، مقام‌های ترکیه ۱۲ هزار و ۸۰۱ افسر پلیس را از کار تعلیق کردند.

مقر فرماندهی پلیس ترکیه امروز -سه‌شنبه- اعلام کرد که این افراد به اتهام داشتن ارتباط با «فتح الله گولن» و شبکه وی که آنکارا آن را به سازماندهی کودتای نافرجام در ماه جولای متهم کرده است،‌ از کار تعلیق شده‌اند.

این اقدام پس از آن انجام گرفت که وزیر کشور ترکیه، تحقیقاتی را در مورد نیروهای پلیس آغاز کرد. دولت ترکیه نیز روز گذشته وضعیت اضطراری در این کشور را سه ماه دیگر تمدید کرد.

در این بیانیه آمده است که از مجموع افراد تعلیق شده در این کشور،‌ دو هزار و ۵۲۳ نفر از روسای پلیس بوده‌اند. مجموعاً ۲۵۰ هزار نفر در این کشور در نیروهای پلیس خدمت می‌کنند.

در سرکوب‌های پس از کودتا در این کشور حدود ۱۰۰ هزار نفر در ارتش،‌ خدمات اجتماعی، پلیس و سیستم قضایی، از کار برکنار یا تعلیق شده‌اند. در همین حال ۳۲ هزار نفر دیگر نیز به دلیل ایفای نقش در این کودتا بازداشت شدند.

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه، هفته گذشته گفت که این کشور از تمدید سه ماه این وضعیت اضطراری پس از کودتای نافرجام ۱۵ جولای بهره‌مند خواهد شد. چراکه زمان بیشتری برای بازداشت افراد مرتبط مورد نیاز است. وی پیشنهاد کرد که این وضعیت برای بیش از یک سال باقی بماند.

از این‌رو سرکوب‌ها، نگرانی‌هایی را از سوی گروه‌های حقوق بشری و متحدان غربی آن‌ها برانگیخته است که اردوغان را به سوءاستفاده از کودتای نافرجام برای سرکوب مخالفان و افزایش حمله‌ها علیه شبه‌نظامیان کرد متهم کرده‌اند.

ترکیه خواستار آن است که آمریکا، گولن را مسترد کرده است. گولن، که از سال ۱۹۹۹ در یک تبعید خود خواسته در ایالت پنسیلوانیا در آمریکا  به سر می‌برد، هر‌گونه دخالتی را انکار کرده است. 

ترکیه رجب طیب اردوغان فتح ‌الله گولن کودتای 15 جولای ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر