کد خبر: 416588 A

ایلنا: رزمایش دریایی مشترک آمریکا و فیلیپین در حالی آغاز شده که رئیس‌جمهوری فیلیپین متعهد به پایان دادن این رزمایش‌ها شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، نیروهای آمریکا و فیلیپین از امروز – سه‌شنبه – تمرین‌های نظامی مشترکی را آغاز کردند.

این رزمایش تنها چند روز پس از آن شروع می‌شود که «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهوری فیلیپین اعلام کرده است که این تمرین‌های نظامی آخرین رزمایش در طول شش سال دوره ریاست‌جمهوری وی خواهد بود.

فرماندهان نیروهای دریایی از هر دو طرف اعلام کرده‌اند که این رزمایش‌ها، با حضور هزار و ۱۰۰ پرسنل نظامی آمریکایی و ۴۰۰ پرسنل ارتش فیلیپین انجام خواهد گرفت و با هدف پیشبرد آمادگی دو کشور برای پاسخ به بحران‌ها و تعمیق روابط تاریخی صورت می‌گیرد.

دوترته که از انتقاد آمریکا از نحوه مقابله با مواد مخدر خشمگین شده بود،‌ هفته گذشته گفت که این رزمایش‌ها آخرین مورد در دوره ریاست‌جمهوری وی خواهد بود که از ماه ژوئن آغاز شده است. البته وزیر خارجه وی در مقابل اعلام کرده است که این تصمیم نهایی نشده است. البته این موضع‌گیری ابهام‌هایی را در رابطه رزمایش‌های مشترک نظامی سالانه آمریکا و فیلیپین ایجاد کرده است.

مقام‌های سفارت آمریکا نیز اعلام کردند که واشنگتن،‌ به طور رسمی از جانب دولت فیلیپین نسبت به ملغی شدن این طرح‌ها آگاه نشده بود. چنین حرکتی از سوی فیلیپین، طرح‌های واشنگتن برای گسترش حضور نیروهای آمریکایی در جنوب‌شرق آسیا و در راستای مقابله با چین را با مشکل روبه‌رو کرده است.

«ریان لاکوستا»، یکی از سخنگویان ارتش فیلیپین، به پرسش‌ها در رابطه با تاثیر اظهارات دوترته روی نیروهای نظامی و فضای این تمرین‌ها پاسخی نداد. به گفته وی این رزمایش‌ها در راستای افزایش همکاری‌های نظامی دو کشور انجام می‌گیرد.

وی گفت:«‌ من دوست دارم که به این پرسش‌ها پاسخ دهم اما این پاسخ‌گویی را به مقام‌های بالاتر واگذار می‌کنم.»

«جان جنسن»، ژنرال ارتش آمریکا نیز گفت که این رزمایش‌ها و تمرین‌ها علاوه بر گسترش همکاری‌های امنیتی منطقه‌ای، توانسته تا واکنش‌ها به فجایع طبیعی مانند طوفان‌ها و سونامی‌ها را سازماندهی و تسریع کند.

جنسن با اشاره به جزئیات این رزمایش دریایی در سواحل و حمله‌های قایقی گفت: «این رزمایش تنها به افزایش قدرت دریایی مربوط نمی‌شود بلکه مسئله اساسی گسترش قابلیت‌ها و توانمندی‌ها است.»

دوترته که خود را یک رهبر چپ‌گرا معرفی کرده است،‌ روابط پیچیده‌ای با آمریکا داشته است. وی اعلام کرده است که در حال تجدید نظر در روابط خود با آمریکا بوده و گام‌هایی برای احیای روابط این کشور با چین بر خواهد داشت.

   

 

 

آمریکا فیلیپین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر