کد خبر: 418533 A

ایلنا: دبیرکل سازمان ملل از شورای حقوق بشر این سازمان خواست تا گروهی مستقل را برای تحقیقات درباره حمله ائتلاف عربی به مراسم ترحیمی در صنعا، تشکیل دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، «بان کی‌مون» دبیرکل سازمان ملل، روز دوشنبه از شورای حقوق بشر این سازمان خواست تا گروهی مستقل را برای تحقیقات درباره نقض حقوق بشر و سایر تخلف‌ها در یمن تشکیل دهد.

بان کی‌مون در این زمینه به ویژه خواستار تحقیق درباره «حمله وحشتناک» اوایل هفته جاری به یک مراسم ترحیم از سوی ائتلاف عربی به رهبری عربستان شد.

وی به خبرنگاران گفت که حمله روز شنبه به صنعا، پایتخت یمن، که ۱۴۰ کشته و بیش از ۵۲۵ نفر مجروح برجای گذاشت، تازه‌ترین فاجعه در درگیری‌های یمن است که بیش از ۲۰ میلیون نفر – ۸۰ درصد جمعیت این کشور- را محتاج کمک‌های بشردوستانه کرده است.

بان کی‌مون اظهار داشت: «حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان همین حالا هم موجب قتل‌عام وسیعی شده و بسیاری از مراکز درمانی این کشور و سایر زیرساخت‌های حیاتی را نابود کرده است.»

وی افزود: «بمباران مردمی که برای از دست رفتن عزیزان‌شان گردهم آمده بودند شرم‌آور است.»

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد حادثه اخیر ایجاب می‌کند که تحقیقات کاملی صورت گیرد. «در سطحی کلان‌تر، برای اقداماتی از این دست در کل دوران جنگ باید پاسخگو بود.»

اوایل روز دوشنبه، «زید رعد الحسین» مسئول حقوق بشر سازمان ملل ضمن محکوم کردن بمباران مراسم عزاداری در شهر صنعا، از شورای حقوق بشر این سازمان به خاطر انفعال در برابر «فضای مصونیت» در کشور فقیر و جنگ‌زده یمن انتقاد کرد.

رعد الحسین بار دیگر بر ضرورت تحقیقات مستقل در مورد بمباران چند روز پیش در شهر صنعا و سایر موارد نقض حقوق بشر در یمن تاکید کرد. تمام ۴۷ کشور عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل از جمله عربستان سعودی، در جلسه ماه سپتامبر هیچ واکنشی در مورد بحران یمن نشان ندادند.

سازمان ملل جنایت صنعا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر