کد خبر: 419802 A

ایلنا: حامیان جنبش «پگیدا» در دومین سالگرد تاسیس این جنبش،‌ اقدام به برگزاری تظاهرات کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر از حامیان جنبش ضد مهاجرت و ضد اسلام‌ «پگیدا» در دومین سال تاسیس این جنبش در شهر «درسدن» در شرق آلمان گردهم آمدند.

این تظاهرکنندگان که پارچه‌نوشته‌هایی با مضمون «ورود مهاجران ممنوع» حمل می‌کردند، فریاد می‌زدند: «مرکل باید برود» و علیه ۹۰۰ هزار پناهجویی که از سال گذشته وارد آلمان شده‌اند به اعتراض و راه‌پیمایی پرداختند.

بنا بر اعلام پلیس، تا کنون خشونتی در این تظاهرات گزارش نشده است. گروه تحقیقاتی «دورشگتسهائت»، تخمین زده است که حدود شش هزار و ۵۰۰ تا هشت هزار و ۵۰۰ نفر در این تظاهرات شرکت کرده‌اند. این میزان از ۲۰ هزار نفری که سال گذشته در این سالگرد شرکت کرده‌ بودند، بسیار کمتر است.

پگیدا مجبور شده تا در سال جاری میلادی، راه‌پیمایی خود را به جای دوشنبه در روز یکشنبه برگزار کند، چرا که تظاهرات مخالفان این گروه در این شهر از پیش رزرو شده بود.

مقام‌های شهری قرار بود جشنواره‌ای برای ساکنان برگزار کنند،‌ در حالی که گروه ضد پگیدا در همین حال، «پیامی علیه نفرت» ارسال کرده است.

این گروه در زمان اوج فعالیت، حدود ۲۵ هزار نفر را در ژانویه سال گذشته به خود جذب کرده بود. میزان جذب اعضا، سال گذشته هنگامی که «لوتز باخمن»‌ موسس این جنبش به واسطه اظهارنظر‌های شدیدا نژادپرستانه و انتشار تصاویری از وی با ژستی شبیه هیتلر مورد انتقاد قرار گرفت، کاهش پیدا کرده است.

باخمن در ماه می به جرم ایراد سخنان تحریک آمیز مجبور به پرداخت ۱۰ هزار یورو شده است.    

 

 

آلمان پگیدا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر