کد خبر: 419972 A

ایلنا: نتایج اولیه حاکی از آن است که حزب حاکم مونته‌نگرو در انتخابات پارلمانی پیروز شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، بر اساس نتایج اولیه، حزب حاکم غرب‌گرای مونته‌نگرو موفق به کسب اکثریت آرا در انتخابات پارلمانی این کشور کوچک منطقه بالکان شده است.

البته این نتایج برای تشکیل دولت از سوی این حزب کافی نیست و این حزب به تنهایی نمی‌تواند، روند الحاق این کشور به ناتو و دیگر موسسات غربی را تضمین کند.

هم‌زمان با این انتخابات نزدیک، ۲۰ نفر که در حال طرح‌ریزی حمله‌های مسلحانه با انگیزه‌های سیاسی پس از پایان رای‌گیری بودند،‌ بازداشت شده‌اند.

در این انتخابات «میلو جوکانویچ»، نخست‌وزیر مونته‌نگرو برای ادامه ریاست بر دولت با بزرگ‌ترین چالش سیاسی خود روبه‌رو است.

گروه‌های مستقل ناظر انتخاباتی اعلام کرده‌اند که با شمارش صد درصدی آرا، حزب سوسیال دموکراتیک حدود ۴۱ درصد آرا را از آن خود کرده در حالی که احزاب جبهه دموکراتیک و ائتلاف‌های کلیدی دیگر، حدود ۲۰ و ۱۱ درصد از آرا را از آن خود کرده‌اند.

احزاب حاکم و مخالفان اعلام کرده‌اند که هر دو کرسی‌های مورد نیاز برای تشکیل دولت آینده را دارند. آن‌ها برای تشکیل ائتلاف‌ها بعد از انتخابات با گروه‌های کوچکی که وارد پارلمان شوند، با شرایط پیچیده‌ای روبه‌رو هستند.

قرار است نتایج نهایی انتخابات نیز روز سه‌شنبه منتشر شود.

جوکانویچ به حامیان خود گفت که وی به زودی مذاکراتی را با شرکای احتمالی ائتلاف آغاز خواهد کرد.

وی با اشاره به روسیه و حمایت آشکار این کشور از مخالفان گفت: «‌جریان عظیمی علیه مونته‌نگروی کوچک ‌آغاز شده اما ما به حرکت خود ادامه دادیم. مطمئنا می‌توانیم بگوییم که مونته‌نگرو به سمت الحاق به اتحادیه اروپا می‌رود و ما به زودی توافق در این زمینه با ناتو را به تصویب خواهیم رساند.»

رای پارلمانی به حزب سوسیال دموکرات،‌ این حزب را در مقابل مجموعه‌ای از احزاب طرفدار روسیه و طرفدار صربستان قرار داده که به شدت مخالف سیاست‌های غرب‌گرای دولت هستند.

     

 

 

مونتنگرو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر