کد خبر: 421892 A

ایلنا: نخست‌وزیر ترکیه از نخستین عملیات نظامی این کشور در موصل عراق خبر داد و تصریح کرد نیروهای ترک به درخواست پیشمرگه‌ها، مواضع داعش را در «بعشیقه» هدف حملات توپخانه‌ای قرار دادند.

به گزارش ایلنا به نقل از آناتولی، حمله نیروهای مسلح کرد عراق به بعشیقه، از حمایت توپخانه و تانک‌های ترکیه برخوردار شده است.

در همین راستا، «بینالی ییلدریم» نخست‌وزیر ترکیه، روز یکشنبه در اظهاراتی گفت: «پیشمرگه‌ها عملیات پاک‌سازی شهر بعشیقه را آغاز کرده‌اند… آن‌ها از ارتش ما در پایگاه بعشیقه کمک خواستند، و ما هم با آتش توپخانه، تانک و خودروهای زرهی فیرتینا به آن‌ها کمک می‌کنیم.»

پایگاه بعشیقه در ۲۰ کیلومتری شمال‌شرقی موصل قرار دارد و نیروهای نظامی ترکیه، با وجود مخالفت‌های موکد نخست‌وزیر عراق، در این پایگاه به‌سر می‌برند.

سخنان تازه نخست‌وزیر ترکیه، پس از آن بیان می‌شود که «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق گفته است برای نبردهای موصل به کمک ترکیه نیازی نیست.

در همین حال، مقام‌های کرد می‌گوید پیشمرگه‌ها موفق شده‌اند شهر بعشیقه را، «در جریان عملیات آزادسازی موصل» در روز یک‌شنبه به کنترل خود درآورند.

رسانه‌های خبری کرد زبان نیز می‌گویند مقام‌های کرد، حضور یا دخالت نظامی نیروهای ارتش ترکیه در حمایت از پیشمرگه‌ها را تائید یا رد نکرده‌اند. در عین حال بنا بر گزارش‌ها نیروهای نظامی کرد عراق، در نبرد برای کنترل این شهر، از حمایت هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا برخوردار بودند.

از هفته‌ها پیش از آغاز عملیات موصل، روابط بغداد و آنکارا، در پیوند با حضور نظامی ارتش ترکیه در شمال عراق، روبه تنش و بحران گذاشت.

بعشیقه ترکیه و عراق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر