کد خبر: 423777 A

رئیس‌جمهوری ترکیه:

ایلنا: رئیس‌جمهوری ترکیه در اشاره به آغاز عملیات «الحشد الشعبی» در محور غربی موصل، اظهار داشت شهر تلعفر موضوعی حساس برای ما است و ما در همین راستا، حضور نظامی خود در مرزهای عراق را تقویت می‌کنیم.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پی انتشار خبرها در مورد پیوستن نیروهای الحشد الشعبی به نبرد موصل و پیشروی آن‌ها به سوی شهر تلعفر، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه گفته است کشورش حضور نظامی خود در مرز عراق را تقویت می‌کند.

ترکیه و عربستان سعودی، در آستانه آغاز عملیات موصل، مخالفت خودشان با حضور الحشد الشعبی در این عملیات را اعلام کردند.

اردوغان، عصر شنبه اظهار داشت، تلعفر مسئله‌ای حساس برای ما است... اگر الحشد الشعبی به «حملات تروریستی» در شهر تلعفر دست بزنند، ترکیه واکنش نشان خواهد داد و به همین دلیل نیز «نیروهای بیشتری در سیلوپی مستقر می‌کند».

اردوغان شماری از سربازان یا جزئیاتی از این «تقویت قوا» ارائه نکرده‌ است.

سیلوپی در استان شرناق، جنوب غربی‌شرقی ترکیه، در مرز با عراق قرار دارد و ساکنان آن را عمدتا شهروندان کـُرد تشکیل می‌دهند.

تلعفر در استان نینوای عراق، در شمال غربی آن کشور است و شمار قابل توجهی از ساکنان آن را شهروندان سنی و شیعه ترکمن تشکیل می‌دهند.

آنکارا در عین حال دست به اعزام نیروی نظامی به شمال عراق زده‌است؛ اقدامی که با واکنش و انتقاد شدید بغداد روبه‌رو شده، اما ترکیه گفته آن‌ها در این منطقه باقی می‌مانند.

رجب طیب اردوغان تلعفر الحشد الشعبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر