کد خبر: 425078 A

ایلنا: رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی تغییرات عمده‌ای در کابینه این کشور به وجود آورده است.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی، نخست‌وزیر و دو مقام ارشد خود را امروز -چهارشنبه- در تلاشی برای ترمیم اعتماد عمومی در میانه رسوایی‌های سیاسی که به واسطه دوست قدیمی وی به وجود آمده است، تغییر داد.

این تغییرات در حالی اتفاق می‌افتد که دادستانان در حال تحقیق در رابطه با «چوی سون سیل» دوست نزدیکی از «پارک گئون- های» رئیس‌جمهوری این کشور هستند که هیچ سمت دولتی نداشته اما از روابط خود با رئیس‌جمهوری برای اعمال تغییرات در دولت سایه و فشار آوردن به بنگاه‌های تجاری برای پرداخت مالی به موسساتی که تحت کنترل دارد،‌استفاده کرده است. انتظار می‌رود که دادستانان حکم بازداشت وی را صادر کنند.

پارک هفته گذشته با تقدیر از چوی گفت که وی برخی از سخنرانی‌های وی را ویرایش کرده و به روابط عمومی وی کمک کرده است. رسانه‌های کره‌جنوبی اعلام کرده‌اند که احتمالا چوی نقش بزرگتری در مسائل دولت ایفا کرده است.

دفتر پارک امروز اعلام کرده است که وی «کیم بیونگ جون» مشاور ارشد پیشین این کشور را به عنوان نخست‌وزیر جدید معرفی کرده است.

این نامزدی که به تایید پارلمان نیز احتیاج دارد،‌ به عنوان تلاشی از پارک محافظه‌کاری دیده می‌شود که به دنبال دستیابی به حمایت احزاب در سایه رسوایی‌هایی است که وی را مجبور به اخراج هشت معاون ریاست‌جمهوری خود کرد. دوتغییر دیگر در کابینه، شامل تغییر وزیر بازرگانی و همچنین وزیر امنیت عمومی است که نامزد‌های آنان نیازی به تایید پارلمانی ندارد و تنها باید از سوی مجمع ملی مورد تایید قرار گیرد.

جزب دموکراتیک سریعا این تغییرات را مورد انتقاد قرار داده و گفته است که این تلاش‌ها در راستای تغییر توجه عمومی به رسوایی انجام گرفته است. این حزب همچنین اعلام کرده که پارک باید همه حقیقت را بیان کرده و روابط خود با چوی و جزئیات این رسوایی را آشکار سازد.

کره‌جنوبی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر