کد خبر: 429563 A

ایلنا: رئیس‌جمهوری اوکراین در گفت‌و‌گو تلفنی با رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا از وی خواست تا در قبال تجاوز روسیه از این کشور حمایت کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ «پترو پروشنکو»، رئیس‌جمهوری اوکراین، از «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده روز سه‌شنبه و در جریان یک گفت‌و‌گوی تلفنی خواست تا از این کشور در مقابل «تهاجم روسیه» حمایت کند.

پیروزی ترامپ در انتخابات با نگرانی‌هایی از سوی کی‌یف روبرو بوده است. چراکه وی از «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه و بی‌تفاوتی‌اش نسبت به ائتلاف اروپایی تمجید کرده است.

این میلیاردر آمریکایی کمی پیشتر در سال جاری میلادی پیشنهاد داده بود که آمریکا ممکن است الحاق کریمه به روسیه را در صورت بهبود روابط میان دو ملتی شود که هم اینک در رابطه با سوریه با یکدیگر اختلاف پیدا کرده‌اند، بپذیرد.

بر اساس بیانیه ریاست‌جمهوری اوکراین، پروشنکو به ترامپ بابت پیروزی وی در انتخابات تبریک گفته و اظهار امیدواری کرده که بتواند «‌با دولت وی همکاری کرده و بیشتر روابط استراتژیک میان دو کشور را تقویت کند.»

وی همچنین تاکید کرد که نیاز شدید به حمایت از واشنگتن در مبارزه علیه تجاوز روسیه و اجرای اصلاحات حیاتی و اساسی در اوکراین ضروری است.

دو نفر توافق کردند تا بر سر سازماندهی «نشست‌های دوجانبه» با یکدیگر مذاکره کنند.

نتایج انتخابات آمریکا تاکنون نگرانی‌هایی در رابطه با این جمهوری شوروی سابق برانگیخته است. ترامپ، چندین بار از سوی «هیلاری کلینتون»، نامزد ریاست‌جمهوری آمریکا به بودن «عروسک»، پوتین متهم شده است.

کمی پیشتر در چند روز گذشته، پروشنکو گفت که «هیچ شکی» در رابطه با اینکه ترامپ ممکن است الحاق روسیه به کریمه را به رسمیت شناسد،‌ ندارد.

پوتین و ترامپ که روز دوشنبه بعد از ظهر برای نخستین بار از زمان انتخابات آمریکا با یکدیگر از طریق تلفن سخن گفتند، توافق کردند که نیاز به عادی‌سازی روابط میان مسکو و واشنگتن وجود دارد.

روسیه آمریکا اوکراین اتحادیه اروپایی الحاق کریمه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر