کد خبر: 429960 A

رودریگو دوترته عنوان کرد؛

ایلنا: رئیس‌جمهوری فیلیپین گفت که ممکن است کشورش را از معاهده دادگاه جنایی بین‌المللی خارج کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز،‌ «رودریگو دوترته»، رئیس‌جمهوری فیلیپین امروز – پنجشنبه – گفت که ممکن است از روسیه پیروی کرده و از دیوان کیفری بین‌المللی خارج شود. وی این سخنان را در ارتباط با موج انتقاد‌ها در رابطه با نحوه نبرد وی با مواد مخدر بیان می‌کند.

دوترته احکام این دیوان را «بی‌فایده»‌ خوانده و نسبت به اتهام‌ کشتار‌های فرا قضایی و عدم درک دلیل سرکوب‌ها در حوزه مواد مخدر از سوی غرب اظهار ناامیدی و نگرانی کرده است. وی همچنین سازمان ملل را در رابطه با شکست در ممانعت از بروز جنگ در جهان مورد انتقاد قرار داده است.

«ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه روز چهارشنبه دستورالعملی را امضا کرده که بر اساس آن روسیه را از اساسنامه دیوان کیفری بین‌المللی خارج کرده است و دوترته گفته که ممکن است اقدام مشابهی را در نظر بگیرد.

دوترته پیش از خروج به سمت لیما برای حضور در نشست آسیا و اقیانوسیه گفت:« این معاهده‌ها بی‌فایده هستند. وجود دیوان کیفری بین‌المللی بی‌فایده است. روسیه از این دادگاه بیرون آمده. من نیز ممکن است از این کشور پیروی کنم. چراکه تنها کشورهای کوچکی مانند ما صدمه می‌بینند. »

دوترته قرار است تا در چند روز آینده در لیما با پوتین دیدار کند. دوترته در حال دنبال کردن مدلی از سیاست خارجی‌ است که خواستار استقلال بیشتر فیلیپین از متحد خود ایالات متحده است. وی به طور مکرر از روسیه و چین تمجید کرده است.

دوترته،‌ که به بیانات صادقانه خود معروف است، اعلام کرده که تصمیم روسیه ممکن است به دلیل حمله‌های هوایی در سوریه باشد.

وی گفت:« دلیل این امر چه می‌تواند باشد؟ من دلیل آنرا نمی‌دانم. ممکن است دلیلش محافظت از آنچه که در سوریه اتفاق می‌افتد باشد، بمباران بی‌وقفه و کشتار شهروندان.»

روسیه به واسطه حمله‌های هوایی در سوریه تحت فشار بین‌المللی است و برخی از فعالان حقوق‌بشری و مقام‌های آمریکایی این کشور را متهم کرده‌اند که شهروندان و اهداف شهری را مورد هدف قرار می‌دهد. روسیه تاکنون این اتهام‌ها را رد کرده است.

دیوان کیفری بین‌المللی که فیلیپین در سال ۲۰۱۱ عضو آن شده انتقاد‌های فراوانی از سوی رهبر فیلیپین دریافت کرده است.

روسیه سازمان ملل فیلیپین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر