کد خبر: 433911 A

یک دادگاه فدرال در نیجریه با صدور حکمی اعلام کرد کهرهبر بزرگترین جمعیت شیعیان این کشور، که بیش از یکسال بدون هیچ اتهام مشخصی در بازداشت به سر می‌برد، باید آزاد شود.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، یک دادگاه فدرال در نیجریه، روز جمعه با صدور حکمی اعلام کرد که شیخ «ابراهیم الزکزاکی» رهبر بزرگترین جمعیت شیعیان این کشور، که بیش از یکسال بدون هیچ اتهام مشخصی در بازداشت به سر می‌برد، باید با دریافت غرامت آزاد شود.

شیخ ابراهیم الزکزاکی، رهبر جنبش اسلامی نیجریه از اواسط سپتامبر ۲۰۱۵ پس از درگیری هوادارانش با نیروهای ارتش نیجریه در شهر «زاریا» واقع در شمال این کشور زندانی شد.

نتایج یک تحقیقات قضایی که ماه اوت امسال منتشر شد نشان می‌دهد که در نتیجه درگیری‌های خشونت‌آمیز سال ۲۰۱۵، حدود ۳۵۰ نفر از هواداران جنبش اسلامی نیجریه کشته شده و در گورهای دسته جمعی دفن شده‌اند.

هواداران این جنبش با برگزاری تظاهرات و اجتماعات متعددی خواهان آزادی رهبر خود شده‌اند. در عین حال برگزاری مراسم مذهبی این گروه در بسیاری از موارد مورد حمله قرار گرفته و به خشونت کشیده شده است.

در تازه‌ترین نمونه آن در شهر «کانو» واقع در شمال نیجریه، بر اثر تیراندازی مأموران پلیس حداقل ۹ نفر از شرکت‌کنندگان در مراسم کشته شدند.

دولت آمریکا نگرانی خود از عملکرد پلیس نیجریه را ابراز کرده است.

برخی از کارشناسان امنیتی معتقدند در صورت تداوم سرکوب شیعیان ساکن نواحی شمال نیجریه، که اکثر جمعیت آن سنی مذهب هستند، این جمعیت نیز ممکن است مثل گروه «بوکوحرام» به خشونت مسلحانه روی بیاورد.

شیخ الزکزاکی حکم آزادی رهبر شیعیان نیجریه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر