کد خبر: 433936 A

رئیس‌جمهور منتخب آمریکا از گفت‌وگوی تلفنی خود با رئیس‌جمهوری تایوان، که می تواند بر روابط واشنگتن و پکن تاثیر منفی بگذارد، دفاع کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا، روز جمعه با عدول از دیپلماسی ۳۷ ساله ایالات متحده، تلفنی با رئیس‌جمهوری تایوان  گفت‌وگو کرده است.

 گفت‌وگوی دونالد ترامپ با تسای اینگ‌ون، ئیس‌جمهوری تایوان می تواند در روابط آمریکا با چین تنش ایجاد کند، اما ترامپ از این اقدام خود دفاع کرده است.

طبق این گزارش، از سال ۱۹۷۹ زمانی که «جیمی کارتر» رئیس‌جمهور وقت آمریکا با قطع روابط با تایوان سیاست «چین واحد» را اعلام کرد تا کنون هیچ رییس جمهور منتخب یا رئیس‌جمهور آمریکا با رییس جمهور تایوان صحبت نکرده است.

چین علاوه بر این که جدایی تایوان را به رسمیت نمی شناسد، آن را یک استان خود قلمداد کرده و خواستار الحاق تایوان است و هرگونه اقدام آمریکا که به نوعی حمایت از استقلال تایوان تلقی شود می تواند خشم پکن را درپی داشته باشد.

براساس بیانیه دفتر رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، دونالد ترامپ و «تسای اینگ‌ون» در این گفت وگوی تلفنی به«روابط نزدیک اقتصادی، سیاسی و امنیتی» بین آمریکا و تایوان اشاره کرده اند.

طبق این گزارش، ترامپ همچنین پیروزی خانم تسای اینگ‌ون در انتخابات ریاست جمهوری در اوایل سال جاری میلادی را تبریک گفته است.

به دنبال انتقاد از این گفت و گوی تلفنی، دونالد ترامپ در چند پیام در توییتر از اقدام خود دفاع کرده است.

ترامپ گفته است، تسای اینگ‌ون با وی تماس گرفته است و تسای اینگ‌ون از جمله دیگر رهبران جهان بود که طی روزهای اخیر برای تبریک با وی تماس گرفته اند.

رئیس‌جمهوری منتخب همچنین در یک پیام توییتری دیگر گفت: خیلی جالب است که چطوری آمریکا میلیارد‌ها دلار سلاح و تجهیزات نظامی به تایوان می فروشد، اما من نباید یک پیام تبریک را بپذیرم.

این در حالی است که گزارش‌ها در خصوص تماس تلفنی دونالد ترامپ و تسای اینگ‌ون واکنش دولت «باراک اوباما» را در پی داشته و یک مقام کاخ سفید گفته است، تغییری در سیاست دیرینه آمریکا در خصوص «چین واحد» روی نداده است.

«امیلی هورن» سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفته است: «ما همچنان قاطعانه به سیاست چین واحدخود متعهد هستیم.»

وی اضافه کرد که منافع امریکا در حفظ صلح و ثبات در روابط دو طرف تنگه( تایوان) است.

گفت وگوی ترامپ با رئیس جمهوری تایوان تایوان و چین
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر