کد خبر: 434061 A

دوترته:

ایلنا: رئیس‌جمهوری فیلیپین در گفت‌و‌گوی تلفنی با رئیس‌جمهوری منتخب ایالات متحده گفت که وی نحوه مبارزه‌اش با مواد مخدر را تایید می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «رودریگو دوترته» رهبر فیلیپین، امروز – شنبه – گفت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا به وی گفته است که مانیل نبرد مرگبار خود علیه مواد مخدر را «به شیوه صحیح» در پی‌گرفته است. چنین اظهارنظری در شکافی آشکار با انتقاد‌های دولت «باراک اوباما» قرار دارد.

دوترته گفت: «ترامپ همچنین بسیار نسبت به نگرانی‌های ما در رابطه با مواد مخدر حساس است و او برای من نیز در نبرد خود آرزوی موفقیت کرده است. ما این اقدامات را در قالب ملتی متحد و یکپارچه و در راه صحیح به انجام می‌رسانیم.»

دوترته که ۷۱ سال سن دارد، جنگی را علیه مواد مخدر و قاچاقچیان مواد مخدر در این کشور آغاز کرده که تا کنون موجی از انتقاد‌های بین‌المللی را برانگیخته است.

از سوی دیگر، دفتر رئیس‌جمهور منتخب آمریکا بیانیه کوتاهی را در پی گفت‌و‌گوی تلفنی ترامپ و دوترنه صادر و خاطرنشان کرد که دو طرف توافق کرده‌اند که همکاری نزدیکی باهم داشته باشند.

دوترته در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه می در پی تعهد به کشتار ده‌ها هزار مظنون به مواد مخدر در این کشور، به پیروزی رسید و هشدار داده بود که اگر این نبرد‌ها با چنین شیوه و منشی انجام نگیرد، فیلیپین به یک دولت آلوده به موادمخدر تبدیل خواهد شد.

در ماه اکتبر، دوترته اعلام «جدایی» از آمریکا کرده و خواستار خروج نیروهای ارتش آمریکا از این کشور شده و به همین دلیل نیز اتحاد نظامی ۷۰ ساله مانیل و واشنگتن را زیر سوال برده است.

اما دوترته، امروز گفت که «روابط گرمی» با ترامپ دارد.

دوترته گفت که رئیس‌جمهوری منتخب از وی دعوت کرده تا از نیویورک و واشنگتن دیدار کرده و وی نیز متقابلا از ترامپ برای حضور در یک اجلاس منطقه‌ای که فیلیپین قرار است تا در سال آینده میزبانی کند، دعوت به‌عمل آورده است.

آمریکا فیلیپین دونالد ترامپ رودریگو دوترته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر