کد خبر: 435358 A

ایلنا: دولت آمریکا در واکنش به گفت‌وگوی تلفنی رئیس‌جمهور منتخب این کشور با رهبر تایوان، کوشید تا در مورد تداوم سیاست واشنگتن در قبال چین به مقامات چینی اطمینان دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پی اعتراض چین به تماس تلفنی اخیر که بین «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا با رئیس‌جمهوری تایوان انجام شده، دولت «باراک اوباما» روز دوشنبه کوشید تا در مورد تداوم سیاست آمریکا در قبال چین به مقامات چینی اطمینان و قوت قلب دهد.

جاش ارنِست، سخنگوی کاخ سفید در این‌باره گفت که مقام‌های ارشد شورای امنیت ملی آمریکا طی آخرهفته جاری دو بار در این باره با مقام‌های چینی صحبت کرده‌اند.

وی افزود که مقام‌های ارشد آمریکایی در این گفت‌وگوها به مقام‌های چینی اطمینان داده‌اند که واشنگتن همچنان به سیاست «چین واحد» متعهد است و سیاست درازمدت ایالات متحده در قبال چین همچنان پابرجاست.

دونالد ترامپ و «تسای اینگ‌ون» رئیس‌جمهوری تایوان، روز جمعه گذشته طی یک تماس تلفنی ده دقیقه‌ای به «روابط نزدیک اقتصادی، سیاسی و امنیتی» بین آمریکا و تایوان اشاره کردند و  ترامپ همچنین پیروزی خانم تسای اینگ‌ون در انتخابات ریاست جمهوری اوایل سال جاری میلادی را تبریک گفت.

این نخستین تماس تلفنی در نوع خود از سال ۱۹۷۹ به این سو است؛ در آن سال «جیمی کارتر» رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، با اعلام سیاست «چین واحد» از ارتباط دیپلماتیک جداگانه با تایوان فاصله گرفته و تایوان را به عنوان بخشی از «چین واحد» به رسمیت شناخت.

چین جدایی تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را یک استان خود قلمداد کرده و به هرگونه اقدامی که به نوعی حمایت از استقلال تایوان تلقی شود واکنش منفی نشان می‌دهد.

تماس تلفنی ترامپ همچنین باعث انتقاد وزیر خارجه چین شده و وی گفته است که شکایت‌نامه‌ای را در این خصوص به طرف آمریکایی تسلیم کرده و خواستار احتیاط آمریکا در ارتباط با موضوع تایوان شده است.

دونالد ترامپ در حالی در سیاست خارجی ایالات متحده جنجال و برای دولت اوباما دردسر درست کرده که نزدیک به یک ماه و نیم دیگر، روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷، تازه به کاخ سفید پا می‌گذارد و هنوز رسما رئیس جمهور آمریکا محسوب نمی‌شود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در ادامه سخنان روز دوشنبه خود در این باره گفت که «سیاست [چین واحد] ۴۰ سال است که دوام داشته و کانون توجه آن حفظ و توسعه ثبات در تنگه‌ای است که چین و تایوان را از هم جدا می‌کند، ثباتی که با منافع ایالات متحده نیز همسو است.»

 ارنست اما در عین حال با اشاره به دونالد ترامپ افزود که «اگر تیم رئیس‌جمهور منتخب در این خصوص هدف دیگری دارند می‌توانند خودشان در این‌باره توضیح بدهند.»

سخنگوی کاخ سفید در پایان اضافه کرد که «دولت چین در پکن برای این مسئله اولویت فوق‌العاده‌ای قائل شده و این موضوع حساسی است. اگر این قضیه بالا بگیرد ممکن است به برخی از پیشرفت‌هایی که در مناسبات‌مان با چین به‌ دست آورده‌ایم، ضربه بزند».

با وجود تنش‌های بین آمریکا و چین بر سر موضوعاتی چون تجارت و ادعاهای ارضی چین در دریای چین جنوبی، دولت اوباما در روابطش با چین بر همکاری در مسائل جهانی نظیر تغییرات اقلیمی و برنامه‌های هسته‌ای ایران و کره شمالی متمرکز بوده است.

ترامپ و تایوان چین و تایوان و آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر