کد خبر: 438915 A

مقام‌های واشنگتن:

ایلنا: آمریکا پس از تهدید رئیس‌جمهوری فیلیپین مبنی بر فسخ قرارداد حضور نظامیان آمریکا در این کشور، اعلام کرد به همکاری با وی ادامه خواهد داد.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، مقام‌های آمریکا پس از تهدید روز گذشته «رودریگو دوترته» رئیس‌جمهوری فیلیپین مبنی بر فسخ پیمان حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور، اعلام کردند که با همکاری خود با دوترته ادامه خواهند داد.

در روزهای اخیر کمک‌های دولت آمریکا به فیلیپین به منظور توسعه این کشور در نتیجه رفتار‌های خشونت‌آمیز و فراقانونی دوترته در مواجهه با معتادان و قاچاقچیان مواد مخدر که منجر به کشته شدن هزاران نفر شده است، به تعویق افتاد.

در پی این تصمیم‌گیری، رئیس‌جمهوری فیلیپین روز گذشته – شنبه- در یک سخنرانی شدید اللحن به ایالات متحده هشدار داد که آماده ترک فیلیپین و لغو احتمالی توافقنامه حضور نظامیان آمریکایی در خاک این کشور شود.

سفارت آمریکا در مانیل نیز در بیانیه‌ای از نگرانی واشنگتن نسبت به اتخاذ تصمیم یک‌جانبه توسط دوترته خبر داد.

 «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید نیز بلافاصله به اظهارات دوترته واکنش نشان داد.

دوترته ۷۱ ساله به عنوان یک سیاستمدار چپ گرا شناخته می‌شود که برای آمریکا تهدیدی قابل ملاحظه به شمار می‌رود. وی در برخی از سخنانش به تندی از آمریکا انتقاد کرده و در مقابل، چین و روسیه را ستوده است.

وی در خصوص چین اظهار داشته است که این کشور «محبت‌آمیز‌ترین روح برای همه» است. او همچنین در خصوص روسیه عنوان کرده بود که مسکو می‌تواند یک متحد بسیار مهم برای ما باشد.

فیلیپین قرار بود یک بسته کمکی به ارزش ۴۳۴ میلیون دلار برای کاهش فقر در این کشور دریافت کند که «لورا آلن» سخنگوی بنیاد «چالش هزاره» (که مسئولیت اعطای این کمک مالی از طرف دولت آمریکا به فلیپین را بر عهده دارد) اعلام کرد واگذاری این بسته کمکی به فیلیپین با توجه به تحولات این کشور به هیئت مدیره بعدی در مارس ۲۰۱۷ موکول می‌شود.

این تصمیم ایالات متحده در پی آنچه از سوی مقام‌های این کشور عدم حاکمیت قانون و عدم رعایت حقوق بشر توسط دوترته اعلام شده است، صورت می‌گیرد.

مقام‌های دولت ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل نسبت به سرکوب مصرف‌کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر در فیلیپین توسط دوترته که منجر به مرگ دست کم پنج هزار نفر شد است، به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

دوترته در یک کنفرانس خبری اعتراف کرده بود زمانی که شهردار شهر جنوبی «داوائو» بوده است، بسیاری از مظنونان مربوط به اتهام مرتبط با مواد مخدر را برای دادن یک نمونه عملی به پلیس، به قتل رسانده است.

 

آمریکا فیلیپین وانیل رودریگو دوترته
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر