کد خبر: 440095 A

در پی اغتشاشات به وجود آمده پس از اعلام طرح توقف جریان یک واحد پولی در ونزوئلا، مرز‌های بسته شده دوباره باز شد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، هزاران نفر از شهروندان ونزوئلا برای خرید غذا و دارو در پی بازگشایی محدود مرز‌ها وارد کلمبیا شدند.

پیش از این، دولت ونزوئلا برای آنچه اصلاح واحد پول در این کشور خوانده بود، اقدام به سرکوب افرادی کرد که بر اساس اعلام مقام‌های ونزوئلا اقدام به احتکار پول این کشور کرده بودند.

مقام‌های برازیلیا اعلام کردند که مرز با برزیل نیز به طور محدود بازگشایی شده است.

در حالی که عبور و مرور پیاده از این مرز‌ها مورد قبول قرار گرفته است، اما کامیون‌های انتقال مواد، هنوز اجازه رفت و آمد ندارند. این مطلب در رابطه با مرز برزیل نیز به همین شکل است.

 «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری ونزوئلا در تاریخ ۱۲ دسامبر دستور داد تا مرز میان ونزوئلا، برزیل و کلمبیا برای اصلاحات واحد پولی که شامل از میان بردن گردش پول‌های ۱۰۰ بولیواری این کشور می‌شد، بسته شود.

مادورو بر این باور بود که گروه‌های مافیایی برای تحت فشار قرار دادن اقتصاد ونزوئلا اقدام به احتکار پول‌های این کشور می‌کردند.

البته این اصلاحات به دلیل درگیری‌ها و سرقت‌های انجام گرفته در طول چند روز اجرای این طرح به دلیل کاهش حجم مالی برخی از مردم، متوقف شد. در این اغتشاشات سه نفر کشته و ۳۰۰ نفر بازداشت شدند.

منطقه بولیوار در ونزوئلا به دلیل اغتشاشات به وجود آمده اعلام وضعیت اضطراری کرده و حکومت نظامی در آن برقرار شده است. تا کنون سه هزار نیروی ارتش در این منطقه مستقر شده‌اند.

مادورو در ‌‌نهایت مجبور شد تا این توقف گردش پولی را متوقف کرده و اعلام کند که علاوه بر اینکه این واحد پولی در این کشور در جریان باقی خواهد ماند، واحد‌های پولی جدید نیز وارد چرخه می‌شوند.

 

برزیل کلمبیا نیکلاس مادورو ونزوئلا اصلاحات اقتصادی در ونزوئلا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر