کد خبر: 448196 A

ایلنا: نشست بین‌المللی صلح خاورمیانه امروز با حضور نمایندگانی از بیش از ۷۰ کشور جهان در پاریس آغاز شد، در حالی‌که گروه‌های فلسطینی و اسرائیلی نمایندگانی در این نشست ندارند.

به گزارش ایلنا به نقل از الیوم‌السابع، کنفرانس صلح خاورمیانه، امروز- یکشنبه- در پاریس و با حضور نمایندگان ۷۰ کشور و نهادهای بین‌المللی آغاز به‌کار کرد. دو غایب بزرگ آن، خود اسرائیل و فلسطینی‌ها هستند.

این کنفرانس بر اساس ابتکار سیاسی سال گذشته «فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهوری فرانسه برگزار می‌شود و دومین نشست در این چارچوب است.

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، بارها با انتقاد از ابتکار فرانسه، از این‌که کنفرانس پاریس به محلی برای «دیکته ‌کردن» شرایط صلح به اسرائیل تبدیل شود، ابراز نگرانی کرده است. او کنفرانس را «دست‌کاری‌شده» توصیف کرده که هدفش «تصویب دیدگاه و مواضع ضداسرائیلی» است.

در همین حال، دولت «باراک اوباما»، که وزیر خارجه آن نیز در کنفرانس پاریس حضور دارد، به اسرائیل اطمینان داده است که تصمیمات این کنفرانس، اساس ارجاع پیش‌نویس قطعنامه دیگری در روزهای آینده به شورای امنیت علیه اسرائیل نخواهد شد. 

در حالی‌که نمایندگان گروه‌های فلسطینی از این ابتکار فرانسه استقبال کرده‌اند. «عبدالله فرنجی» مشاور «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در این‌باره گفته است: «وقت آن رسیده که اروپا خود وارد عمل شود و در روند صلح خاورمیانه به طور فعال مشارکت کند.»

کنفرانس صلح خاورمیانه در پاریس طرح سازش در خاورمیانه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر